За четвърта поредна година Антикорупционния фонд (АКФ) представи своя годишен преглед на развитието на 49 ключови дела за корупция по високите етажи на властта, и анализ на практиката на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) за установяване конфликт на интереси.
Авторите на мониторинговия доклад "Антикорупционни институции 2021: нулева година" са Андрей Янкулов и Александър Кашъмов, а подробности пред Радио София даде Лора Георгиева, координатор правна програма на АКФ.
"Целта на доклада е да се направи независим експертен анализ на дейността на антикорупционните институции. Обикновено публикуваната информация е обемна и създава усещане за много работа, но когато се разгледа по-детайлно, се вижда, че по един и същи начин се отчитат и много малки дела, с малък обществен интерес, но и случаи на корупция от високите етажи да властта."
Георгиева обясни наименованието на доклада с факта, че през изтеклата година не е започнато нито едно разследване за корупционно престъпление, насочено срещу високопоставено лице. Няма и нито една осъдителна присъда.
Най-решителното антикорупционно действие у нас всъщност беше отвън, по глобалния закон "Магнитски", а не от български институции. От наша страна обаче нямаше никакво последващо действие спрямо трите санкционирани лица, допълни Лора Георгиева. И подчерта, че за да има положителни промени в тази област, са нужни законодателни промени.
Годишният мониторингов доклад на АКФ за 2021 „Антикорупционни институции: нулева година“ е изготвен по проект, подкрепен от Фондация „Конрад Аденауер“ по Програма „Върховенство на закона за Югоизточна Европа“.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..
В посолството на Кралство Дания сме развълнувани от 2025 г., защото очакваме това да бъде супер година в дипломатически аспект. Дания очаква с нетърпение тази година, защото от средата на 2025 г. ще поеме председателството на Европейския съюз от Полша. Също така от 1 януари се присъединихме към Съвета за сигурност на ООН, както и към..
Дарина Маркова – Дарси, споделя рецепта за усмивки с песента си "Допамин“ в предаването “Добър вечер, София“. Между кастингите в Уест Енд и обучението си в Кеймбридж, младата изпълнителка работи по дебютен албум. Повече разказва самата тя на живо в студиото ни. Тя е актриса, певица, но и спортна натура, до 7-и клас се занимава с плуване...
В края на миналата година, Агенция "Тренд“ публикува свое проучване за нагласите на българите спрямо 2024 г. и 2025 г., по поръчка на "24 часа“. Според изследването, близо една четвърт от българите определят 2024 г. като добра за България. 38% смятат, че 2025 г. ще бъде по-добра за страната ни. В личен план - 47% очакват 2025-та да е по-добра..
Столичната община и Българската академия на науките ще създадат регистър на бездомните хора. Идеята за този регистър е на БАН от Института за изследване на населението и човека, които се включват в един европейски проект, който има за цел да направи статистика за бездомните хора в Европа. Регистърът касае само бездомните хора в София. Проектът се..
Живеещи в кюстендилското село Ябълково и региона излизат днес отново на протест. Това става две седмици, след като автомобил се блъсна в безстопанствени коне. При удара загина 18-годишно момиче, а други две бяха ранени. Протестиращите настояват за оставката на директора на Областното пътно управление инж. Юлия Божилова. Те..