Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищата в Софийска област са в готовност да посрещнат първия учебен ден

Снимка: Ани Петрова

Готови ли са училищата за посрещането на учебната година и колко деца ще прекрачат прага на софийските училища на 15 септември? Има ли училища с довършителни ремонти, както и има ли план за действие при поява на нова ковид вълна? По тези и други въпроси в ефира на Радио София говориха Росица Иванова, началник на РУО София област и Ваня Кастрева, началник на РУО София.

Иванова сподели, че категорично на първия учебен ден учениците ще бъдат присъствено. По повод ковид вълните тя каза още, че решаващата роля е на Министерството на здравеопазването, а министърът на здравеопазването ще прецени дали и кога ще се наложи преустановяване на присъствения образователен процес.

"Тази учебна година в първи клас 1980 ученици ще пристъпят прага на нашите образователни институции, толкова очакваме. Очакваме общият брой на учениците от 1 до 12 клас да бъде 23565", каза Иванова и допълни:

"Ще внеса веднага спокойствие, че цялата образователна мрежа в Софийска област е в пълна готовност за да открием учебната година". Тя увери, че всички училища имат готовност и за посрещане на отоплителния сезон, както и в случай на преминаване на учебния процес в електронна среда. В образователните институции (общо на брой 171) са осигурени дезинфектанти, подсигурено е и медицинското обслужване. В някои от тях няма възможност за назначаване на медицински персонал, но те се обслужват от кадри на други образователни институции.

"Всички ремонтни дейности, които бяха стартирали през лятната ваканция са приключили. Останало е едно училище, което ще приключи на 10 септември, един мащабен ремонт в Костинброд в средното училище и ще останат три образователни институции. Това са две професионални гимназии в Костенец и Долна Баня, на които ремонтите им ще продължат съответно до 30 септември и до 30 октомври, и едно основно училище в Община "Самоков" в село Ярлово, което също трябва да приключи на 30 септември. Но те са в сгради, в които няма да се попречи на провеждането на нормален образователен процес и са взети мерки за опазване на здравето и живота на учениците, и на педагогическия персонал", увери Иванова.

По темата се включи и Ваня Кастрева, която сподели, че макар учебния процес да бъде присъствен винаги трябва да бъдем готови и за резервен вариант, за да можем да реагираме в кризисна ситуация. Тя посочи, че към днешна дата ремонтите все още продължават в 47 столични училища, като след 15 септември ще има такива, но без това да попречи на учебния процес. Относно това, че езиковите гимназии остават предпочитани, Кастрева каза, че вече няколко години фаворит в приема на учениците с най-високи постижения в Националното външно оценяване и Свидетелството за основно образование е "Софийска математическа гимназия".

"На второ място след нея е една професионална гимназия, също уникална по своето устройство и направлението, в което тя работи в сферата на технологиите. Това е Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет (ТУЕС)", допълни тя и сподели, че след тях следват езиковите гимназии.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30