"Единственото нещо, което трябва да се случи по време на кандидатстването е учениците да преминат през един приемен тест, който се базира на логически и асоциативни задачи. Идеята му е не толкова да оцени знанията на детето, или да каже дали то може да се справи с материала в програмата, по която кандидатства. Основната цел на този приемен тест е да може да направим класиране и да поканим 20 или 25 ученика, които да се включат в безплатната школа", сподели Шарков.
Обучението включва няколко школи, като децата могат да изберат възрастовата група и програмата за която кандидатстват. Независимо от тематиката,която си изберат, децата се учат на основи на програмирането, като в рамките на една учебна година те осъзнават интересите си.
"Нашата цел не е да направим всяко дете програмист. За нас е важно децата да имат много силни дигитални умения и дигитална грамотност, защото в днешно време успехът им зависи от това да не са само функционално грамотни, а да бъдат и дигитално грамотни", подчерта Шарков. По думите му, в школите се избягват изпити и оценки, както и други елементи, които биха били бариера за развитието на ученика.
"Преподавателите ни и екипът, който работи са вече над 100 човека, които провеждат школите в цялата страна. Те са страхотен колектив, винаги се стремят да игровизират и да направят срещите с учениците още по-приятни и най-вече да им помогнат да реализират собствените си силни страни", отбеляза той.
Шарков уточни, че от школата не могат да предложат работа на учениците, но самите деца започват да търсят и да се развиват активно, като някои от тях дори стават преподаватели. Възпитаници на "Телерик Академия" водят школи към няколко населени места и преподават на техни връстници.
"Искаме да научим децата, че когато бъдат успешни, когато някой им е подал ръка те трябва да върнат жеста обратно. Да помогнат на следващите с това, което са получили", заключи Шарков.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..