Хората се обръщат към Областния информационен център-София (ОИЦ-София) най-често за консултация и европейски финансиране при започващ бизнес; за социални дейности; за изграждане на улици, пътища и вода; за фотоволтаични системи и енергийна ефективност.
Докато преди време е имало вълна от граждани с идеи за услуги, занаяти и производство, сега повечето проекти са свързани с мерките за енергийна ефективност на еднофамилни и многофамилни жилищни сгради. Интересът зависи от отворената програма за финансиране, обясни пред Радио София Мадлен Георгиева, експерт в ОИЦ-София:
"Нашата цел е да улесним пътя от проектната идея до нейната реализация. Насочваме към подходяща програма, обясняваме условията за финансиране, сроковете."
Два пъти в годината експерти от Центъра посещават селища от София-област и дават консултации и разяснения по актуалните програми и теми.
В момента приключва есенната кампания.
Канят се представители на общинската администрация, гражданския сектор, на бизнеса, земеделски производители, социално, образователни и културни институции.
Изнесените центрове в Софийска област са били посетени от над 300 души.
Мадлен Георгиева обясни, че до края на 2022 г. има възможност за кандидатстване по:
По всяка програма има два бюджета – за Югозападния район и за останалите 5.
Чуйте целия разговор на Елена Пъневска
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..