Александър Ангелов, Секретар на читалище "Възраждане" в район Подуяне говорим за историята на района:
"Самата сграда е строена между 1967-8, пусната е в експлоатация в 1969. Развиваме широка палитра от дейности - школите по изкуства: музикална, танцова, изобразително изкуство, театър. Читалището е творение на хората от квартала. Местната общност го създава за своите нужди. Бях ученик, когато се строеше сградата, тя бе построена с дарения, кой с каквото можеше, помагаше.
В края на 70-те се е работело и по втора сграда, в 1983 е започнат строеж, но е замразен по икономически причини в 1985. Това съвпада с откриването на неолитно селище на мястото ѝ. В момента откритията от разкопките се съхраняват във фондовете на Музея за история на София. Не губим надежда, че ще я достроим.
Може да се видят останките от римска вила в ж.к."Стефан Караджа", открита е много отдавна и граничи с жилищен блок. На ул.Подуенска е неолитното селище.
Имаме в архивите си документи за с.Подуяне. Големи са изследванията на името - под е широко, равно място. Присъединено е към София в 1887. Местните са снабдявали големия град с храни. Паркът, сега известен като "Заимов", е от 1932. Църквата и читалището са в друг малък парк, също част от плана "Мусман". Гара "Подуяне" е красива сграда от 1916, преди е имало само спирка на гърба на болница "Царица Йоана" (днешен ИСУЛ). Тя е била използване от царското семейство, в близост е до царските конюшни на "Дондуков".
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..
Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..
Многократно и по много поводи говорим за вредата от заниманията на децата с екранни устройства (дори за забрана в клас), за повече игри на открито или поне разходки или спорт, но дали родителите достатъчно насърчават синове и дъщери за това. И по-важното – дали самият град предразполага децата да играят навън ? От това до голяма..
През 2024 г. на отчет в детските педагогически стаи в страната са водени 8 430 малолетни и непълнолетни лица за извършени от тях противообществени прояви и престъпления. В сравнение с 2023 г. броят им намалява с 90, или с 1.1%, става ясно от националната статистика. Съгласно правилата малолетните и непълнолетните лица се водят на отчет за срок от 2..