Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В съвременното изкуство няма деление

5
Проект "Небесната врата" - керамика за зрящи и незрящи
Снимка: Иван Кънчев

Иван Кънчев е удостоен с Международната награда „Донатело“ (Флоренция, Италия). Тя е една от най-престижните награди за изкуство във Флоренция, присъждана на творци, откроили се със своите артистични и стилистични търсения – символ на значима артистична дейност. Международната награда „Донатело“ ще бъде връчена на 21 януари 2023 г. във Флоренция в двореца Боргезе в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството.

За пореден път Иван Кънчев е удостоен с Международната награда Gold List (Най-добрите съвременни художници на днешния ден) на списание Art Market Magazine. Global Media Company. Наградата е за високи постижения, за уникален артистичен стил и технологични постижения в света на съвременното изкуство. Слушаме го в разговор с Лили Големинова:
"Това е кураторска награда, явно хората са ме наблюдавали. Тя е за творчество. Ще вляза в престижно издание за съвременни майстори. Тази година ми дадоха Голямата награда на СБХ в Кюстендил. От 15 години живея там. Беше ми дадена за керамика, което е рядкост. Завърших "Керамика" в Художествената гимназия в Троян. В Художествената академия първо кандидатствах "Графика".
Моите неща не може да се определят скулптура ли са, керамика ли. Имам покана от музей на керамиката в Испания. Оценката е тясно специализирана в света на керамиката. Международната награда Gold List ми е за съвременно изкуство - имам и живопис, и скулптура. В съвременното изкуство няма граници, няма деление.
Изведнъж някакси се отпушиха нещата. Явно влизам в международен контекст. В Ню Йорк получих награда за правата на човека.  От 95-6 започнах да развивам моя идея - керамика за зрящи и незрящи. Тогава идеята ми беше в тъмнината. Ходих в училища за незрящи и правих изследвания за осезание. Бях учител и с психология, и с рисуване. Развих платформа - формоизграждане, детайли, аранжиране. Това е възприемане на света и за незрящи, и за зрящи.
Държа на чистите неща - участваш с това, което си. Винаги има възможности, но се изисква много работа и постоянство. Има много публикации за мен в художествени списания в топ 10. Няма връзки, няма контакти - явно нещо съм пипнал. На 12 януари ще открия изложба в Министерството на културата за 50-та ми годишнина. В нея ще има включени и стари мои неща. Не описвам нещата си, просто ги вижте.
Имаше проекти, които стъпваха на книгите ми с изследвания, подготвям сборна книга, там се разглежда психологията на незрящите. Радвам се, че все още е актуално, това са над 20 години, говори добре за самите неща, заявка е, че и по-нататък ще живеят."



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29