Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Леденият парк в София радва посетителите с прекрасна пързалка и атрактивни забавления

Снимка: Facebook/ Ice Park

Леденият парк (Ice Park Sofia) е най-голямото такова съоръжение на Балканския полуостров. Той е разположен в Княжеската градина  около паметника на Съветската армия на площ от 7000 кв. м., от които 3500 кв. м. са ледено поле. Паркът разполага с  две големи пързалки, свързани с широки алеи и така пързалянето се превръща в приключение.
Съоръжението може да се използва и от начинаещи, и от напреднали кънкьори. На място инструктори преподават начални уроци, работят по програма за деца с увреждания и следят за безопасността на посетителите.
Повече подробности научихме от Николай Денев, управител на Ice Park София. Той заяви в ефира на предаването "Радиокафе", че е осигурен  достъп за пешеходците, които могат да заобиколят Ice park от всички страни,  но с изрично уточнение, че "през ледената пързалка няма как да минете, освен ако не сте на кънки".
Интересът към съоръжението е огромен, затова е добре да знаем, че часовете на  работното  време са разпределени в сесии.
"Най-удачното време за посещение на Ice Park е в първата му сесия, от 11 до 13 часа.Тогава е най-малко натоварено, посещава се от майки с деца и е най-спокойно за каране", твърди Николай Денев. 
Резонно попитахме как се извършва контрол върху начина на каране на различните посетители и ако карането е агресивно?
Управителят увери,че в Ice Park, агресивното каране, което застрашава безопасността на другите потребители, е забранено.
"Ние разполагаме с хора на кънки, айс гардове, които следят за реда из целия парк. Обикалят заедно с ползвателите и следят за нарушения. При нас редът е изведен на първо място, защото когато човек е сигурен, той ще е спокоен и ще може да се наслади на кънките", посочи още той.
По време на разговора стана ясно,че входът на парка е с обозначена тарифа 20 лева за 2 часа.
Съоръжението работи на сесии с цел да има по-голям контрол на достъп и повече ред в пързалянето с кънки.
"Сесиите са определени, има ги на нашата страница и са написани около самия Ice Park. Ако човек дойде в 11, ще може да се наслади на кънките до 13 часа". Това е на принципа на киното, ако закъснееш, прожекцията не започва отначало, поясни илюстративно той.
Денев разкри още, че от месец януари 2023 година Ice Park ще започне разработването на съвместна програма със Столичната община и фондация "София-спортна столица", чрез която ще бъде възможно организирано посещение на деца,чрез училищата и столичния инспекторат. Те ще могат не само да се насладят на пързалянето с кънки, но ще могат да преминат и през безплатно обучение за безопасно каране, а покрай коледните празници се организират ледени театри.
По време на самите представления, които ще бъдат обявявани предварително чрез медиите, пързалката ще бъде затворена, поясни още Денев. Едно такова ледено представление вече е мина при огромен интерес, ще се водят преговори с различни клубове да се организират и още "ледени театри", безплатно за публиката.
Още едно важно пояснение направи управителят Николай Денев, а именно,че въпреки високите температури, които се очакват покрай коледните празници, няма опасност за поддръжката на ледената пързалка.
"Ice Park е програмиран по нова австрийска технология и са заложени специални машини, които да поддържат леда до +18 градуса, така че, тези температури нас няма да ни изненадат", увери той. По думите му, планирано е съоръжението да работи до края на февруари, освен ако няма някакви екстремно високи температури.
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03