Тази вечер (20 януари) във Френския институт в София ще се проведе „Нощ на четенето“, посветена на страха в литературата. Сред участниците в събитието ще видим писателите Теодора Димова и Георги Господинов.
В шестото издание на инициативата фокусът ще бъде поставен върху фантастични истории, приказки, полицейски разследвания, есета и др. В цялата сграда на института ще бъдат четени книги за страха.
Откъси от „Физика на тъгата“, „ Невидимите кризи“ и „ Спасеният език“ на Елиас Канети ще бъдат представени от Георги Господинов, а Теодора Димова ще чете откъси от „Поразените“.
Ще бъдат представени произведения от Виктор Юго, Пол Верлен, Шарл Бодлер, Доминик Елвиран, Цветан Тодоров, Амели Нотомб и др.
Предвиден е и концерт на мецосопраното Вера Николова, която ще изнесе рецитал заедно с пианистката Маргарита Илиева.
„Поканата дойде от директора на Френския институт, който ме попита дали имам в пеенето нещо, което да отразява темата за страха. А намерих няколко неща. Първото ще бъде от Вивалди, нещо малко играно, но в него има арии, които отразяват ужасите на едно военно, бойно поле. Това днес е много в тематиката на целия свят. Второто е прочутата ария на Кристоф Глук за Орфей, в която той успява да омагьоса дяволите. Третата е ария от Верди. Ще завършим с мелодия от Анри Дюпарк и темата за войната. Там ще бъдат описани ужасните страдания, болките на това ужасно и най-лошо зло - войната“, каза пред Радио София Вера Николова.
Френският институт в София през тази година се включва за първи път в "Нощ на четенето".
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..