Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да видиш това, което го няма

3
Детската школа за пантомима "Училище за щастие"
Снимка: архив Детска школа за пантомима "Училище за щастие"

Янита Кирова от театър "Метаморфози" създава още в 2015 като студентка в НАТФИЗ заедно с колегата си Ива Лапатова, Детската школа за пантомима "Училище за щастие":

"От всяко едно нещо научих много. Започнах в школата за художествена гимнастика, след образованието си в Университета се върнах към това, което мога да правя чрез тялото си - започнах пантомима в НАТФИЗ. За нея има остаряло разбиране като за нямо кино. Съвременната пантомима не е това, тя е интердисциплинарно изкуство. Това е вид физически театър, който може да използва музика, мултимедия. Но и фехтовка, актьорско майсторство, източни бойни изкуства. Мимът така трябва да създаде разказа на сцената, че публиката да види това, което го няма. Можеш да играеш едновременно десет различни роли.

В София няма друга подобна школа за деца. Всяка събота провеждаме часове от 10 до 12. Не работим по групи, работим заедно - от 5 до 12-13 годишни. Зависи си от детето, работим индивидуално. Това е полезно за физическото им здраве, за дисциплината им. Даваме им възможност сами да творят. Работим по класически етюди, децата се учат как да създават история.

От гледна точка на зрителите то също развива въображението. Вельо Горанов определяше пантомимата като гатанка. Децата дори да не станат мимове, поне сме ги възпитали като публика. Правим спектакли с децата дори и с нашия театър, три деца играха в наша пиеса. Водили сме ги и в болниците - деца играят пред деца. Това не е страшно и децата от пантомимата са достатъчно смели. Ние сме "медицински клоуни" - бяхме на обучение в "Пирогов" при Бате Николай. Правили сме го не само за деца, а и за възрастни. Възрастта няма значение, ние не сме там да забаляваме, а и да подпомагаме цялостната процедура на оздравяването."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34
Иван Лечев

90 години БНР - музиката е полет

Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01
Росица Станулова, психолог и ръководител на програма „Ценните връзки“

Профилът на употребяващите в днешно време е различен от това, което е било преди 20 години

Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от  Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..

публикувано на 24.01.25 в 18:45