За 9-и път, България става част от света на големите възможности, чрез ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer. Той ще се проведе на 23 февруари в зала „Джон Атанасов“ в София Тех Парк.
Повече за мащабното събитие разказа Леона Асланова, която е основател и организатор на форума и председател на Explorer Starter.
Каква е темата на събитието и до кого е адресирано
„Темата на тазгодишния форум Innovation Explorer ще бъде „Иновации за социален ръст на българското общество“, адресиран е до цялото българско общество след един много тежък период, който преживяхме заедно - пандемията, войната в Украйна, земетресенията сега в Турция и Сирия, поредица от несполучливи избори и опит за съставяне на редовно правителство в страната“, разкри Леона Асланова.
„Цялата тази икономическа, социална, нездравословна нестабилност ни доведе до тази тема, с идеята по някакъв начин да видим, планира ли някой израстване на нашето общество – как ставаме с времето по-умни генетично, как ставаме по-здрави физически, как ставаме по-сближени и толерантни едни към други, за да живеем добре заедно“, допълни тя.
За девета поредна година мащабното събитие на агенция Innovation Starter остава вярно на доказано сполучливата си формула да е арена на най-смелите футуристични визии за развитието на света и България.
Към общата дестинация – социален ръст на обществото за ускорено икономическо развитие, предстои да ни насочат 20 експерти, не само от различни географски посоки, но и от всякакви професионални направления: физика, политика, социология, предприемачество, комунални услуги, бизнес, цифровизация, изкуство и много други.
Във форума ще вземат участие 10 международни и 10 родни гост-лектори, които обединяват разностранните си гледни точки върху темата Innovation for Social Growth: Connect the Dots.
Модератори на събитието ще бъдат водещи български журналисти като Люба Кулезич, Миролюба Бенатова,Нели Тодорова, Флора Стратиева, Лилия Мустакова, Венелин Петков.
Уводните речи ще покрият 2 основни панела.
Речта на Венелин Петков като водещ на събитието за 3 поредна година ще се концентрира върху мълчаливите общества – тези, които не виждаме, но които взимат всички важни решения за живота ни, подчерта Асланова.
„Моите уводни думи ще са върху базовите неща, които ние трябва да съхраняваме като човечество, за да продължат да оцеляват и следващите поколения – т. нар. лонгтермизъм - слънчево, дълголетно живеене за следващите поколения“, разкри Асланова.
Тя подчерта, че иновациите са приложими във всеки аспект на действителността.
"Затова решихме тази година да адресираме болезнените теми на българското общество, през успешни истории за развитието на цялата цивилизация, да дадем тема за размисъл на бизнеса, публичния сектор и стартиращите компании, колко лесно забравяме, че само по-добре образовани, въоръжени до зъби с наука, въображение и вдъхновение, ще преодолеем сегашните спешни кризи, за да превърнем България в най-доброто място на живот в света“, каза Леона Асланова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..