Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да плевим онлайн пространството обучават в 3-дневен семинар

Снимка: Архив

Чували ли сте за дигитално градинарство? Преди да кажем какво е е то, бързаме да направим уточнението, че няма нищо общо със саденето на градинки във ферми, които някога се разпространяваха във фейсбук и всеки можеше да получи покана от свой приятел, да се включи.

Дигиталното градинарство се занимава с много, различни и дори болезнени въпроси, касаещи ежедневието ни в онлайн пространството. 

Тридневното обучение по дигитално градинарство ще продължи до 25 февруари и е част от по-мащабния проект "Lead online".

Какво е то всъщност - пред радио София разказва Снежина Гъбова от „Асоциация за развитие на София“, организатор на събитието.

„Когато разработвахме проекта, това беше един от начините да онагледим какво представлява интернет пространството и социалните мрежи като тип комуникация, отговорността, която всеки един от нас има, когато публикува – представете си, че посаждате едно цвете. Но някои хора посаждат токсични цветя, или плевели. Като потребители в интернет, ние се явяваме в ролята на градинари, доколкото  в пространството можем да имаме една „градина“, за която да се грижим. Добре е да знаем какво, къде и как да сложим, ако искаме нашата градина да е здрава, плевелите и токсичните цветя нямат място там“, обясни метафорично тя.

По думите ѝ, стъпвайки върху тази метафора, целта е да онагледят и обяснят на младите и не толкова млади хора, към речта на омразата как могат да възприемат себе си в дигиталното пространство, като насочат вниманието им, защо не трябва да я има там.

По нишката на метафората и алегорията в разговора можете да проследите: Кога нашите „цветя“ могат да станат токсични? Какво можем да очакваме да научим от тридневното обучение за речта на омразата и нейното въздействие върху психическото и физическото ни здраве, когато преминем границата между дигиталното и недигиталното.

Освен събитието което организира, „Асоциация за развитие на София“ се обръща към образователни и социални институции, учители и социални работници, неправителствени организации, с покана да станат част от Международна коалиция за противодействие на речта на омразата в онлайн среда.

Чуйте цялото интервю на Христина Иванова, за да научите още интересни подробности.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Посоката на кабинета Тръмп 2: промяна или разруха?

Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..

публикувано на 29.11.24 в 16:15
Мария Бояджиева - Тони Карабашев.

Хахаха Импротеатър създадоха нов формат "Наобратно". Предстои трупата да отбележи своите 15 години

Тони Карабашев се занимава с импровизационен театър от много време. "Хахаха Импро театър", с когото е свързана работата му, е първата група в тази сфера, която стартира преди 15 години. Характерно за импротеатъра е, че в него няма предварителен сценарий, а всичко се импровизира на момента по предложения взети от публиката. Наскоро "ХахахаИмпро"..

публикувано на 29.11.24 в 16:02
Братята Петър и Невелин Вълчеви

"И това е за тази коледа" - филм за живота вместо смъртта

Един от акцентите на Киномания тази година е българският филм "И това е за тази коледа" - филм за живота вместо смъртта. Негови автори са Петър Вълчев, Невелин Вълчев, а във филма участва Любомир Бъчваров. Двамата братя са носители на наградата Master of art с друг техен късометражен филм “Монолог в антракта”. Идеята за филма идва от една..

публикувано на 29.11.24 в 15:54

19-тото издание на "Дни на предизвикателствата" ще представи поетичната страна на планината

Алпинисти, скиори, приключенци, еко активисти и ценители на природата и хубавото кино отново ще си дадат среща в началото на зимния сезон. Това ще се случи на 19-тото издание на "Дни на предизвикателствата", на което в рамките на три дни (или по-скоро следобеди и вечери), от 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще бъдат представени емблематични филми за..

публикувано на 29.11.24 в 15:31
Калин Джорджеску изненада не само социолозите

Румъния е в процес на българизация

Президентските избори в Румъния предизвикаха множество протести. Обществото е в процес на разделение. След като миналата неделя (на 24 ноември) крайнодесният кандидат за президент Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите, Конституционният съд взе решение за повторно преброяване на подадените гласове на избирателите. Всичко това се..

публикувано на 29.11.24 в 15:30
Проф. Милена Моллова

Милена Моллова за музиката като жизнена необходимост

За музикалната памет на наследника на първия оркестър в България разказва един много специален концерт, с който беше отбелязана 70-годишнината от момента, в който Шуменският оркестър получава статут на Държавен културен институт, а диригентът Васил Стефанов го изгражда в професионално отношение, преди да се върне в София и да застане начело на..

публикувано на 29.11.24 в 15:29
Актрисите Велина Георгиева и Анастасия Жовтодид

Импровизацията в киното

Актрисите Велина Георгиева и Анастасия Жовтодид са част от водещите актриси, които търсят “Отговор на всички въпроси” - новият филм на режисьора Димитър Коцев - Шошо. Режисьорът, който е и сценарист на филма печели доверието на младите актриси със свободата, която им дава да импровизират. “Каза ни, че ще е нещо различно, нещо смело, че самите..

публикувано на 29.11.24 в 14:30