"В България медицинската антропология е сравнително нова наука, дори и за Европа е нова, тъй като тя започва да се развива през 60-те години на 20 век", сподели доц. д-р Маева. Тя поясни, че тази наука е фокусирана върху това как здравето и благосъстоянието се осмислят като едни социални и културно конструирани явления. Те се поставят в сравнителен и в транснационален контекст, или най-общо казано как културата влияе върху преживяването на болестта, върху практикуването на медицината и върху процеса на изцеляване на индивида и общността.
"Тя изцяло е фокусирана върху това да създаде и просветли една цялостна холистична картина на здравната ситуация на индивидите и се спира на социалните и културните фактори на здравето и здравеопазването като фактор в социално културното явление", допълни доц. д-р Маева. В България началото на медицината такава, каквато я познаваме е поставено още в периода на Османската империя, като навлизането на медицинското образование се случва през Възраждането. Промените са най-драстични след периода на възстановяване на Българската държава през 1878 г., когато започва създаването на големи болници.
Институтът по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН е започнал да реализира проекта "Европейският Левиатан" през 2020 г. в сътрудничество с още три европейски научни института. Целта на проекта е да проучи развитието на медицината и промените случили се от двете страни на Желязната завеса. Учените са фокусирани в различни аспекти от културата и проследяват промените, които се случват от раждането до смъртта на индивидите.
"Темите са многобройни и все по-актуални с оглед на съвременните тенденции в науката. Те са свързани и с репродуктивна политика, обръща се специално внимание на хората и децата с увреждания и съответно институциите, в които са изпратени те. Имаме изследователи, които са фокусирани изцяло върху менталното здраве и лечението на болните. Една част от учените се съсредоточават върху възрастните хора и това, което се случва с тях в последния етап от живота им", каза доц. д-р Маева.
Цел на нейните изследвания е миграцията, етнически и религиозни общности и търсейки своето място в рамките на проекта е решила да обърне внимание на движението на медицински персонал в периода на социализма. По думите й от една страна погледът е насочен към развитието на медицинските кадри, а от друга страна как тази мобилност на медици се отразява на отделните локални общности и върху тяхното качество на живот.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..