Арх. Любомира Момчева-Петрова е творчески координатор на фондация „Проект Бузлуджа“, чиято цел е паметникът да може да се използва с образователни, културни и туристически цели.
„Нашата кауза е реално опазването на сградата и превръщането й в нов културен център, нейната ревитализация, не просто запазването на субстанцията, а вдъхването на нов живот в тази сграда“, каза арх. Любомира Момчева-Петрова пред Радио София.
Тя добави, че програмата на фестивала е изработена, така че да откликва на различен вид социални групи и на хора с различни интереси.
И в трите фестивални дни, монументът ще бъде осветен от видео 3D мапинг шоу, създадено от организаторите на фестивала на светлините „LUNAR“, каза арх. Любомира Момчева-Петрова.
В първия фестивален ден – на 10 август, част от музикантите, които ще се качат на сцената са „Maze Hunters“, VICK, „Innerglow“ и група „Остава“. На 11 август посетителите ще могат да чуят и видят IVA, LEONTAS (UK), THE TOP STOPPERS и Керана и космонавтите. На 12 август паметника и планината ще бъдат огласени от ALEX x DESSY, Мила Роберт, Явката ДЛГ & Madmatic и SO CALLED CREW и още много други изпълнители.
Организаторите са предвидили и походи в планината, игри, работилници, състезания, спорт и презентации.
„За семействата акцент ще бъдат детските работилници, които ще бъдат почти по цял ден. За любителите на културните мероприятия акцент биха били лекционните ни блокове. Имаме изключително богата лекционна програма, която всеки ден се фокусира върху различна тема. В първият ден ще говорим за културно-историческото наследство на региона“, допълни арх. Любомира Момчева-Петрова и поясни, че ще обърнат внимание и на темата за новото обживяване на старите сгради и пространства.
Тя добави, че за жителите на София са предвидени подгряващи събития – всеки ден зад пейката на пл. „Славейков“ и на 31 юли до езерото с лилиите в Борисовата градина.
Все още организаторите на фестивала набират и доброволци, каза още арх. Любомира Момчева-Петрова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...