Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 2 август до 8 септември

Изложба на 11 български художници, живеещи в САЩ, е открита в столичната галерия "Мисията"

Снимка: ДКИ

Изложбата "Here & there: Между два бряга" се откри на 2 август 2022 г. в столичната галерия "Мисията". Тя е важно събитие за културния обмен между България и Съединените щати. Повече за нея разказа в предаването "Радиокафе" Снежана Йовева-Димитрова – Директор на Държавния културен институт.

"Една много интересна и много различна изложба, която събира български артисти живеещи повече от 20 години в Америка и която носи вълнуващото заглавие "Here &  there: Между два бряга". Наистина събитието събра много гости, артисти.. Специален гост с приветствие беше зам.-министър председателят и министър на външните работи г-жа Мария Габриел и посланикът на САЩ у нас Негово превъзходителство Кенет Мертен. Важно беше, че присъстваха и няколко от артистите, които участват в сборната изложба, чиито куратор е проф. Василен Васевски – преподавател, професор по изобразително изкуство в Илинойския университет, който повече от 20 години живее в Чикаго и е един от създателите на групата български артисти", съобщи тя.

"В нашата галерия тези 11 български артисти гостуват със сборна изява. Може би имената им не са много популярни у нас, но те имат своите големи успехи принос в съвременното изкуство Отвъд Океана. Това са Татяна Авджиева, Атанаска Тасарт, Станимира Радулова, Йордан Иванов, Люсиен Димитров, Василен Насевски, Мариана Калъчева, Камелия Томанова, Евгения Петрова, Иван Михов и Кирил Манасиев", допълни тя.

Идеята на изложбата "Here & there: Между два бряга" тръгва от брега като универсален символ на пътуване (заминаване, завръщане или и двете) и позиционирането на участниците в нея – в пространството между двете реалности на Тук (Америка) и Там (България).

В човешката мисъл брегът винаги е бил възприеман за физическа и духовна дестинация, а като част от земята – и за един от четирите елемента на света, заедно с въздуха, водата и огъня.

Категориите на миналото, бъдещето и настоящето също могат да бъдат асоциирани с концепцията на изложбата, ако бъдат представени като брегове, от които потегляме или завършваме определени етапи в живота си.

Идеята в заглавието бихме могли да осмислим още по-задълбочено, ако насочим разсъжденията си в посока на понятията вода-земя, пространство-ограничение, движение-отседналост и философските дискурси, които поражда тяхната интерпретация.

Десет български художници от Америка обединени от обща съдба, търсят и откриват бреговете на своите творчески приключения. Всички те са емигрирали от България и са се установили в САЩ като семена, пръснати от вятъра на промените, задухал в света преди тридесет години.

Артистичните им търсения имат общо начало и пресечна точка на случване, но се разклоняват в различни посоки, според индивидуалните им предпочитания. Изложбата е и своеобразна равносметка за участниците в нея. Предишният път, когато заедно са достигнали родния бряг, е било преди малко повече от десет години – срок достатъчно дълъг в бързо и непрестанно променящия се около нас свят.

Изложбата е отворена за всички, които имат интерес в рамките на работното време , до 8 септември, съобщи Снежана Йовева-Димитрова. С нея разговаря Гергана Пейкова. Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05