Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 2 август до 8 септември

Изложба на 11 български художници, живеещи в САЩ, е открита в столичната галерия "Мисията"

Снимка: ДКИ

Изложбата "Here & there: Между два бряга" се откри на 2 август 2022 г. в столичната галерия "Мисията". Тя е важно събитие за културния обмен между България и Съединените щати. Повече за нея разказа в предаването "Радиокафе" Снежана Йовева-Димитрова – Директор на Държавния културен институт.

"Една много интересна и много различна изложба, която събира български артисти живеещи повече от 20 години в Америка и която носи вълнуващото заглавие "Here &  there: Между два бряга". Наистина събитието събра много гости, артисти.. Специален гост с приветствие беше зам.-министър председателят и министър на външните работи г-жа Мария Габриел и посланикът на САЩ у нас Негово превъзходителство Кенет Мертен. Важно беше, че присъстваха и няколко от артистите, които участват в сборната изложба, чиито куратор е проф. Василен Васевски – преподавател, професор по изобразително изкуство в Илинойския университет, който повече от 20 години живее в Чикаго и е един от създателите на групата български артисти", съобщи тя.

"В нашата галерия тези 11 български артисти гостуват със сборна изява. Може би имената им не са много популярни у нас, но те имат своите големи успехи принос в съвременното изкуство Отвъд Океана. Това са Татяна Авджиева, Атанаска Тасарт, Станимира Радулова, Йордан Иванов, Люсиен Димитров, Василен Насевски, Мариана Калъчева, Камелия Томанова, Евгения Петрова, Иван Михов и Кирил Манасиев", допълни тя.

Идеята на изложбата "Here & there: Между два бряга" тръгва от брега като универсален символ на пътуване (заминаване, завръщане или и двете) и позиционирането на участниците в нея – в пространството между двете реалности на Тук (Америка) и Там (България).

В човешката мисъл брегът винаги е бил възприеман за физическа и духовна дестинация, а като част от земята – и за един от четирите елемента на света, заедно с въздуха, водата и огъня.

Категориите на миналото, бъдещето и настоящето също могат да бъдат асоциирани с концепцията на изложбата, ако бъдат представени като брегове, от които потегляме или завършваме определени етапи в живота си.

Идеята в заглавието бихме могли да осмислим още по-задълбочено, ако насочим разсъжденията си в посока на понятията вода-земя, пространство-ограничение, движение-отседналост и философските дискурси, които поражда тяхната интерпретация.

Десет български художници от Америка обединени от обща съдба, търсят и откриват бреговете на своите творчески приключения. Всички те са емигрирали от България и са се установили в САЩ като семена, пръснати от вятъра на промените, задухал в света преди тридесет години.

Артистичните им търсения имат общо начало и пресечна точка на случване, но се разклоняват в различни посоки, според индивидуалните им предпочитания. Изложбата е и своеобразна равносметка за участниците в нея. Предишният път, когато заедно са достигнали родния бряг, е било преди малко повече от десет години – срок достатъчно дълъг в бързо и непрестанно променящия се около нас свят.

Изложбата е отворена за всички, които имат интерес в рамките на работното време , до 8 септември, съобщи Снежана Йовева-Димитрова. С нея разговаря Гергана Пейкова. Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15