Как гражданите участват в обществения живот на страната и как образованието влияe на гражданските процеси е акцент в дискусията с политолога Светлин Тачев, автор на книгата „Новият преход“.
В предаването „Радиокафе“ гостуваха и Кристина Верославова и Камен Банковски от СРЕДА, за да разкажат повече за предстоящата инициатива „Промяната в образованието – от държавата или от хората“ – тема на събитие организирано от СРЕДА - организация, която осигурява платформа за обективен диалог, където най-добрите умове могат да обменят мнения и да представят различни гледни точки. Те насърчават обективност, прозрачност и конструктивен диалог в българското общество, чрез дебати, събития по обществено важни теми.
“Образованието е една тема за която установихме, че човек не се замисля много често. В моя живот съм се замислял два пъти – когато съм кандидатствал за средно образование и в следващия момент - за образованието на детето си“, споделя Камен Банковски.
"По една или друга причина, хората могат да си кажат, че българското образование не ги интересува особено, но когато говорим за образование не можем да се абстрахираме от факта, че именно то произвежда хората, с които се обграждаме в тази страна и ако искаме да участваме по някакъв начин в бъдещето й, ще имаме взаимодействие с хора, произлезли от тази образователна система. Тя произвежда бъдещето ни и ние не сме имунизирани от това ефектите й какви са, когато си пращаме децата да учат в чужбина или когато самите ние отиваме да учим в чужбина", подчерта той.
„Имам собствен опит от това, което се случва в образованието, но в същото време не знам как учат децата. Аз нямах лаптоп в училище, нямахме презентации и мултимедии, нито таблети, нещата се случват много различно в момента, въпреки това показателите на образователната ни система отиват надолу“, каза още Банковски.
“Нашето събитие по темата „Промяната в образованието – от държавата или от хората“ ще се случи на 1 октомври, понеделник, от 20.00 часа в "Топлоцентрала". Целта е да достигнем до по-голяма аудитория и публика, да подбудим гражданското й съзнание и въобще желанието да знаеш какво се случва, основна мисия на СРЕДА“, подчерта Кристина Верославова.
Политологът Светлин Тачев, автор на книгата „Новият преход“, обясни, че преди 10 години той самият е бил част от ранобудните студенти, които са организирали окупацията на Софийския университет, заедно със световното движение „Окупирай“ – против едни ценности, в подкрепа на други.
Той анализира случилото се през тези години с гражданското участие, протестите и състоянието на демокрацията.
„Да започнем с това защо „новият преход“? Защото точно тази глобална социална активност от 2011 г. вследствие на световната икономическа криза, която прерасна в криза на представителната демокрация, даде възможност в България да започнат да се формират движения и граждански иницициативи, които да се борят за определени каузи и които станаха лаборатория за политически идеи. Тогава за първи път гражданинът като отделна единица в общоколективно действие излезе на преден план, дотогава политическите формации и синдикатите бяха тези, които движеха протестите в страната“, посочи Тачев и допълни:
„Тогава започна на практика новият преход, но това не е преход, трансформация на една политическа система в друга, а това е борба за качеството на демокрацията, борба за демократизиране на демокрацията, посланията, които бяха поставени на масата – отвъд тесните конюнктурни искания, да се даде повече възможност за гражданско участие.“
Тачев поясни, че в книгата си разглежда различни видове гражданско участие, а протестите са само генератор на възможности и идеи, които са свързани и с изграждане на гражданско образование, което според социолога, трябва да бъде залегнато много силно в средното училище, защото когато всеки млад човек знае какви права и възможности има да е активен участник в демокрацията, когато завърши училище и влезе в реалния живот, той ще знае как да използва тези инструменти и как да участва активно в обществения живот на страната.
Още аспекти от дискусията, чуйте в звуковия файл.
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..