Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образованието и гражданските процеси в обществения живот

Дискусия в "Радиокафе" със Светлин Тачев, Кристина Верославова и Камен Банковски

Снимка: Радио София

Как гражданите участват в обществения живот на страната и как образованието влияe на гражданските процеси е акцент в дискусията с политолога Светлин Тачев, автор на книгата „Новият преход“. 

В предаването „Радиокафе“ гостуваха и Кристина Верославова и Камен Банковски от СРЕДА, за да разкажат повече за предстоящата инициатива „Промяната в образованието – от държавата или от хората“ – тема на събитие организирано от СРЕДА -  организация, която осигурява платформа за обективен диалог, където най-добрите умове могат да обменят мнения и да представят различни гледни точки. Те насърчават обективност, прозрачност и конструктивен диалог в българското общество, чрез дебати, събития по обществено важни теми.

“Образованието е една тема за която установихме, че човек не се замисля много често. В моя живот съм се замислял два пъти – когато съм кандидатствал за средно образование и в следващия момент - за образованието на детето си“, споделя Камен Банковски.

"По една или друга причина, хората могат да си кажат, че българското образование не ги интересува особено, но когато говорим за образование не можем да се абстрахираме от факта, че именно то произвежда хората, с които се обграждаме в тази страна и ако искаме да участваме по някакъв начин в бъдещето й, ще имаме взаимодействие с хора, произлезли от тази образователна система. Тя произвежда бъдещето ни и ние не сме имунизирани от това ефектите й какви са, когато си пращаме децата да учат в чужбина или когато самите ние отиваме да учим в чужбина", подчерта той.

„Имам собствен опит от това, което се случва в образованието, но в същото време не знам как учат децата. Аз нямах лаптоп в училище, нямахме презентации и мултимедии, нито таблети, нещата се случват много различно в момента, въпреки това показателите на образователната ни система отиват надолу“, каза още Банковски.

“Нашето събитие по темата „Промяната в образованието – от държавата или от хората“ ще се случи на 1 октомври, понеделник, от 20.00 часа в "Топлоцентрала". Целта е да достигнем до по-голяма аудитория и публика, да подбудим гражданското й съзнание и въобще желанието да знаеш какво се случва, основна мисия на СРЕДА“, подчерта Кристина Верославова.

Политологът Светлин Тачев, автор на книгата „Новият преход“, обясни, че преди 10 години той самият е бил част от ранобудните студенти, които са организирали  окупацията на Софийския университет, заедно със световното движение „Окупирай“ – против едни ценности, в подкрепа на други.

Той анализира случилото се през тези години с гражданското участие, протестите и състоянието на демокрацията.

„Да започнем с това защо „новият преход“? Защото точно тази глобална социална активност от 2011 г. вследствие на световната икономическа криза, която прерасна в криза на представителната демокрация, даде възможност в България да започнат да се формират движения и граждански иницициативи, които да се борят за определени каузи и които станаха лаборатория за политически идеи. Тогава за първи път гражданинът като отделна единица в общоколективно действие излезе на преден план, дотогава политическите формации и синдикатите бяха тези, които движеха протестите в страната“, посочи Тачев и допълни:

„Тогава започна на практика новият преход, но това не е преход, трансформация на една политическа система в друга, а това е борба за качеството на демокрацията, борба за демократизиране на демокрацията, посланията, които бяха поставени на масата – отвъд тесните конюнктурни искания, да се даде повече възможност за гражданско участие.“

Тачев поясни, че в книгата си разглежда различни видове гражданско участие, а протестите са само генератор на възможности и идеи, които са свързани и с изграждане на гражданско образование, което според социолога, трябва да бъде залегнато много силно в средното училище, защото когато всеки млад човек знае какви права и възможности има да е активен участник в демокрацията, когато завърши училище и влезе в реалния живот, той ще знае как да използва тези инструменти и как да участва активно в обществения живот на страната.

Още аспекти от дискусията, чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57