Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Център за изкуство "Кристо и Жан-Клод" бе открит в родния град на българина

Кристо и Жан-Клод пред модел на инсталацията „Опакованият Райхстаг“
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Започна трансформацията на бившия текстилен техникум в Габрово в Център за изкуство "Кристо и Жан-Клод" в родния град на Христо Явашев - Кристо.

С включване от Габрово, събеседник по БНР-Радио София бе Маргарита Доровска, куратор на новия център.

Идеята за създаването  на Център за съвременно изкуство на името на Кристо и Жан-Клод е доста стара, почти от началото на Прехода. Дълго време върху нея са работили група интелектуалци от града. 

"Това е проект в процес с дълга история, съвършено нов дотолкова, доколкото отскоро има сграда и конкретни дейности, уточни Доровска (►).
Тя сподели, че е добре запозната с изкуството и проектите на Кристо и Жан-Клод още преди срещите с тях, но именно те са били ключов момент, за да разбере творчеството им по-добре.

"За мен това бе много силно мотивиращ момент, за да успея да отделя съществена част от времето и енергията си, за да се занимавам с център „Кристо и Жан-Клод" -  поясни тя. - Обърнаха към мен като към човек, който може да се включи в развитието на тази идея. Направихме две изложби – едната посветена на проектите на Кристо и Жан-Клод, а другата - посветена на миналото на семейство Явашеви в Габрово."

Реализацията на идеята доста се ускорява след избиране на сградата за центъра - бившия текстилен техникум, затворен от 2008 година. 

"Сграда с просторни помещения и високи тавани - подходящо място за създаване и представяне на изкуство - подчерта Маргарита Доровска. - И разбира се, заради темата за текстила, очевидно свързваща с изкуството на Кристо и Жан-Клод, но и с индустриалната история на Габрово."

Още подробности по темата как рода на Кристо е свързан с текстилната индустрия на града, впечатления от 3-дневното откриване на културната институция в присъствието на Владимир Явашев, племенник на Кристо, като специален гост на събитието, и какво предстои, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяка година успяваме да докараме нови почитатели

Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал " Неотъпкана пътека " и детския лагер преди него: "Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев. Мястото никога не..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Николай Ламбрев-Михайловски

Пиша, защото мълча

Театралът Николай Ламбрев-Михайловски за четвъртата си книга "Безсънни треви": "Видях се в 4 огледала след анализа на първата ми книга от Михаил Неделчев. Митко Новков представи сега втората. Вяра, надежда, благодарност, надежда, обичана, мечта, сънища, деца, смърт. Пиша, защото мълча. Това са едни по-дълги или по-къси стихотворения. Започнах с..

публикувано на 16.06.24 в 11:12

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър в НДК на 11 юли от 20 ч. - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30