В тази леко хладна есенна вечер, екипът на предаването "Добър вечер, София" ви кани на магична разходка из Светлинния парк на Ботаническа градина към БАН, където ви срещаме с Ян Шагдай – основател и главен изпълнителен директор на полската компания, благодарение на която идеята а за този светлинен парк се осъществява.
Идеята се ражда в трудното пандемично време преди 3 години, когато Ян Шагдай е част от менажерския екип на една голяма хотелска конференция в покрайнините на Вроцлав (Полша):
"Както всички помним, по време на ковид кризата, бизнесът свързан с ресторанти и хотели не вървеше никак добре, защото бяха затворени. И аз се замислих какво мога да направя, за да не бъде уволнен никой и как да запазим екипа си през лятото", споделя той.
Идеята за Осветителния парк се оказва идеално подходяща, казва Ян, разказвайки историята на първия Осветителен парк.
"Нямахме представа как да го направим. Търсихме доставчици – намерихме ги. Мислихме как да разпределим парка, който за щастие имахме в нашия хотел. И първият осветителен парк бе построен в рамките на месец, с помощта на сервитьори, готвачи, градинари - като цяло хората работещи в хотела и разбира се, няколко техници, които да го направят безопасно."
Инсталацията се оказва изключително успешна. Посещават я 100 хиляди души, макар да е била отворена само 3 месеца.
"Беше огромен успех. Тогава си помислих, добре, защо да не отидем и в други градове?", казва си Шагдай. И се случва така, че през следващия сезон отваря още 3 осветителни парка и стават общо 4 само в Полша.
Но нищо не свършва дотук.
"И тъй като учех в чужбина и обичах да съм сред чужденци, след четирите парка в Полша отворихме още 3 във Вилнюс, Прага, Будапеща – много красиви градове, много близо до Полша, което беше късмет за нас и всички се оказаха много успешни", разкрива Ян Шагдай.
Той и съмишлениците му решават да завладеят и останалата част от Европа и пристигат в София. По думите му скоро ще отворя такъв парк и в Нидерландия, планират след 2-3 години парковете да станат общо 11 из цяла Европа.
Паркът не е просто инсталация.
"Всеки един от нашите паркове е различен, искаме да сме "местни" така да се каже, да разкажем историята за местата където се намираме, освен като забавление да имаме тази сюжетна линия, която този сезон в София е Магическа градина. В нашето портфолио очаквайте през следващите години, още различни инсталации", уверява Ян Шагдай.
"В сътрудничество с Ботаническата градина ние просто разказваме историята на мястото, където се намираме. Всеки човек, който ни посещава може да сканира QR кода точно на входа, което насърчавам всички да направят и могат да играят. Приложението за геймификацията може както да играе, така и да взаимодейства с инсталациите, които имаме", уточнява Ян Шагдай.
Чуйте още от неговия увлекателен разказ, в разговора на Яна и Роман в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..