Още щрихи от срещите ни в ботаническата градина при БАН, която се намира в полите на Витоша. Тя е основана през 19 век, през 1882 година. По онова време Ботаническата градина е била известна като Княжеската ботаническа градина и се е намирала в тогавашните покрайнини на София.
През 1947 година е предадена на Института по ботаника, а по-късно е преобразувана в самостоятелно подразделение на БАН, преместена на днешното си място през 80-те години на 20 век. Тук срещаме Катя Стоева – специалист биолог, дългогодишен служител на ботаническата градина, куратор на някои от великолепните тропически и субтропически колекции от богатството на това магично място, чиито колекцинен фонд наброява над 4 500 вида и форми растения. Около 1 процент от световното разнообразие на висши растителни видове е включено в колекциите на ботаническата градина.
Всеки желаещ да я посети може да види много интересни неща.
"Може да видите растения събирани в продължение на много години от всички континенти, от всички климатични пояси. Може би едни от най-големите наши колекции, това са орхидеите, соколентите и змиярниковите, но има и много други любопитни за хората растения", уверява Катя Стоева.
В разговора тя изброи поименно някои от видовете, сред които атрактивните насекомоядни растения и срамежливата мимоза, която при допир свива листенцата си.
Стоева изтъкна 2 причини, поради които Светлинният парк е приютен в тази магична градина – достатъчно голямата площ на мястото, на която да бъде разположена инсталацията и за да се популяризира самата ботаническа градина.
"За която даже дългогодишни жители на града признават, че не знаят, че съществува. Това е един от начините да запознаем хората и да ги привлечем, защото тук има какво да се види", категорична е Катя Стоева.
Екипът на ботаническата градина организира много инициативи, сред които и работилнички за деца, в които децата се запознават с растенията, учат се как да ги отглеждат, какви са техните изисквания, как да се грижат за тях у дома, за да им се радват по-дълго. Ценна е и връзката, която се изгражда между децата и природата, посочи Стоева.
Потопете се в магията на това място, като чуете още от разговора на Яна Спиридонова с биолога Катя Стоева, за да разберете за тайнствения живот на растенията, за тяхната лечебна сила и как се поддържа този богат растителен свят.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..