Курсове по паневритмия за начинаещи със Светла и Слав Славови от фондация "Слънчево":
"Курсът е от тази есен. В училище "Изгрев" децата я учат, от 22.3 я практикуваме на открито. Има паневритмия през лятото и през зимата. Тя съчетава изкуство, музика, литература, като учебен предмет. От септември децата изучават теорията и движенията. Можем да практикуваме 2-3 упражнения. Това е превенция в здравен и психологически план. Това е позитивен начин на започване на деня. Училището е иновативно и затова правим курсове за колеги и родители.
Преди влизането на България във Втората световна война е имало опит да се внедри паневритмия в училищата, може би утринната ведрина е нейно продължение. Историята е 80 годишна, има хиляди курсове. Родителите могат много свободно да я практикуват, докато учителите се опират на валидирани научни тестове. Методът трябва да бъде подкрепен. 12 години работим с деца, виждаме ефекта дори само от едно упражнение. Имахме проблеми с дисциплината само с деца, които по една или друга причина не са я практикували.
Паневритмията е организиращ и успокояващ фактор. Установили сме го и при дъщеря ни. Приложението на паневритмията в образователната система е важно. Завършили сме курс по паневритмия в НСА при доц.Людмила Червенкова, тя работеше с паневритмията като част от кинезитерапията. Това пренасяме в намалена форма при обучението на децата. Тя не е религиозна практика, доказано е юридически - имаме гимнастика с музика като тай-чи, йога и т.н.
Играе се по двойки и много помага на толерантността. Не сме видели минуси - създателят ѝ я предназначава за хора от 2 до поне 90 години. Сложността е само в заучаване последователността на движенията. Това е метод, не правим последователи на Учителя Дънов.
Провеждаме и курсове по слънчева педагогика. Учителят за да даде енергия, трябва и да я придобие. Както и положителната нагласа. Паневритмията благоприятства снижаването на агресивността. Тя е социализация, отношенията са партньорски."
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..