Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любовта към българската литература в наши дни

Поетесата Мирела Иванова в "Добър вечер, София"

В предаването "Добър вечер, София" се връщаме към събитието, на което бяха раздадени Деветите "Годишни награди" на Столичната библиотека за писател и читател на 2023 година. 

За любителите на книгите фактите като статистика бяха повече от обнадеждаващи: читателската аудитория на библиотеката в момента наброява над 91 хиляди души, а над 60% от активните читатели са млади хора до 28 години. 1500 са посещенията дневно в Столичната библиотека, а за деветгодишната история на наградите се забелязва ръст на читателската аудитория над 3 пъти. Броят на заетите книги е повече от 2 пъти, а с обновяването на фонда, сградата и с многото приведени инициативи, библиотеката очаква своя 100 хиляден читател.

На официална церемония бяха наградени едни от най-обичаните и четени български писатели. Важно е да отбележим, че изборът за техните номинации се прави именно от читателската аудитория на библиотеката, въз основа на електронния каталог.

За "Писател на годината" 2023 очаквано и заслужено бе отличен Георги Господинов.

Поетесата Мирела Иванова, която получи приз в категорията "Поет на годината", бе гост в ефира на Радио София, за да ни разкрие своята гледна точка за това какви обстоятелства възродиха отново любовта към българската литература.

"Интересът и нестихващата страст да преоткриваме живота си чрез българската литература са много окуражаващи. Столичната библиотека положи неимоверни, много красиви усилия, за да предизвика този интерес, чрез редица неповторими инициативи: "Зелени библиотеки", конкурсът за млада поезия между софийските ученици, "Млада метафора", който също доведе млади хора, новооткритите филиали на библиотеката", посочи тя. Освен това каза, че усилията и любовта, с която екипът на Столичната библиотека прави всичко това, превръща сградата в един жив, привлекателен, духовен и книжовен център. Важно е да отбележим, че в библиотеката е наличен и дигитален каталог, от който също можем да избираме предпочитани книжни заглавия.

"Похвална е и прозорливостта на екипа на библиотеката в това, да бъдат модерни и едновременно да съхраняват паметта за книгата, за големите духовни фигури с откриването на мемориалните кабинети на Кирил Христов и Симеон Радев. Всъщност, провеждат една изключително далновидна, насочена в бъдещето политика за съхраняването на паметта за писаното слово.", отбеляза още Мирела Иванова.

"София се превърна в един важен, значим, интересен, културен мегаполис, в който се случват невероятни събития във всички сфери на изкуството и културата, дотолкова, че има дни, в които е трудно да направиш избор между великолепните възможности къде да отидеш – дали на изложба, на театър, или на концерт", посочи още тя.

По думите й въодушевяващо е колко много изкуство можем да обикнем и да поемем и най-важно е това, че то заразява в най-високите си измерения именно младите хора.

Да припомним, че през 2023 година празника на буквите и словото 24 май, беше белязан с наградата "Букър", с която бе отличен писателят Георги Господинов за книгата му "Времеубежище", която бе с великолепен превод на Анджела Родел, допринесъл за световната популярност на изданието.

"В момента най-престижните сгради в света са библиотеките, те са най-събиращите сгради, не просто за читатели, а за всякакви активности. На нас ни трябват места за събиране, книги за събиране, трябват ни хора за събиране", подчертава в своето изказване на връчването на Годишните награди на Столичната библиотека, самият Георги Господинов. Ще чуете изказване и на  поета на Георги Константинов, също отличен на церемонията.

Още подробности от атмосферата  на събитието, чуйте в разговора на Яна Спиридонова с поетесата Мирела Иванова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Церемония пред Паметника на Незнайния войн и концерт в София

Без парад ще премине празникът на армията. Ще има само церемония пред Паметника на Незнайния воин, както и концерт в София и други градове. Водосветът от традиционната церемония пред Паметника на Незнайния воин ще бъде отслужен от Врачанския митрополит Григорий, оглавил Светия синод след кончината на негово светейшество патриарх Неофит...

публикувано на 06.05.24 в 09:16

Слънчева сутрин на Гергьовден, следобед - дъжд

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в Западна България ще е с купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са предимно между 21° и 26°, в София - около 23°. В планините ще бъде предимно слънчево. След обяд над масивите в Западна..

публикувано на 06.05.24 в 07:35

В Светлата седмица прославяме светите апостоли и Богородица

На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица, наречена така, защото Възкресението на Христос символизира просветлението. В следващите седем дни се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица завършва с Томина неделя, когато се почита паметта на Свети апостол Тома, наричан Неверни, защото не..

публикувано на 06.05.24 в 06:05
Около Любляна, няколко часа след интервюто

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00