В предаването "Добър вечер, София" се връщаме към събитието, на което бяха раздадени Деветите "Годишни награди" на Столичната библиотека за писател и читател на 2023 година.
За любителите на книгите фактите като статистика бяха повече от обнадеждаващи: читателската аудитория на библиотеката в момента наброява над 91 хиляди души, а над 60% от активните читатели са млади хора до 28 години. 1500 са посещенията дневно в Столичната библиотека, а за деветгодишната история на наградите се забелязва ръст на читателската аудитория над 3 пъти. Броят на заетите книги е повече от 2 пъти, а с обновяването на фонда, сградата и с многото приведени инициативи, библиотеката очаква своя 100 хиляден читател.
На официална церемония бяха наградени едни от най-обичаните и четени български писатели. Важно е да отбележим, че изборът за техните номинации се прави именно от читателската аудитория на библиотеката, въз основа на електронния каталог.
За "Писател на годината" 2023 очаквано и заслужено бе отличен Георги Господинов.
Поетесата Мирела Иванова, която получи приз в категорията "Поет на годината", бе гост в ефира на Радио София, за да ни разкрие своята гледна точка за това какви обстоятелства възродиха отново любовта към българската литература.
"Интересът и нестихващата страст да преоткриваме живота си чрез българската литература са много окуражаващи. Столичната библиотека положи неимоверни, много красиви усилия, за да предизвика този интерес, чрез редица неповторими инициативи: "Зелени библиотеки", конкурсът за млада поезия между софийските ученици, "Млада метафора", който също доведе млади хора, новооткритите филиали на библиотеката", посочи тя. Освен това каза, че усилията и любовта, с която екипът на Столичната библиотека прави всичко това, превръща сградата в един жив, привлекателен, духовен и книжовен център. Важно е да отбележим, че в библиотеката е наличен и дигитален каталог, от който също можем да избираме предпочитани книжни заглавия.
"Похвална е и прозорливостта на екипа на библиотеката в това, да бъдат модерни и едновременно да съхраняват паметта за книгата, за големите духовни фигури с откриването на мемориалните кабинети на Кирил Христов и Симеон Радев. Всъщност, провеждат една изключително далновидна, насочена в бъдещето политика за съхраняването на паметта за писаното слово.", отбеляза още Мирела Иванова.
"София се превърна в един важен, значим, интересен, културен мегаполис, в който се случват невероятни събития във всички сфери на изкуството и културата, дотолкова, че има дни, в които е трудно да направиш избор между великолепните възможности къде да отидеш – дали на изложба, на театър, или на концерт", посочи още тя.
По думите й въодушевяващо е колко много изкуство можем да обикнем и да поемем и най-важно е това, че то заразява в най-високите си измерения именно младите хора.
Да припомним, че през 2023 година празника на буквите и словото 24 май, беше белязан с наградата "Букър", с която бе отличен писателят Георги Господинов за книгата му "Времеубежище", която бе с великолепен превод на Анджела Родел, допринесъл за световната популярност на изданието.
"В момента най-престижните сгради в света са библиотеките, те са най-събиращите сгради, не просто за читатели, а за всякакви активности. На нас ни трябват места за събиране, книги за събиране, трябват ни хора за събиране", подчертава в своето изказване на връчването на Годишните награди на Столичната библиотека, самият Георги Господинов. Ще чуете изказване и на поета на Георги Константинов, също отличен на церемонията.
Още подробности от атмосферата на събитието, чуйте в разговора на Яна Спиридонова с поетесата Мирела Иванова.
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се..
Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..
Има ли Черен петък или месеците на промоциите преливат един в друг до края на коледните празници. Коледните промоции докосват клиентите емоционално, но на какво залагат търговците по време на Черния петък, разказва в ефира на Радио София комуникационният експерт Любомир Аламанов . “Започват да се чуват и виждат леко истеричните нотки на почти всички,..