"Всяка година преди Световния икономически форум се публикува един доклад за глобалните рискове пред света. Той е дело на много представители на бизнеса, правителствените и академичните среди. Последният доклад беше проучване извършено от 1400 експерта от цял свят. В него се описват глобалните рискове пред света и той служи като основа на обсъжданията по време на Световния икономически форум. Има ли в България подобно проучване, което да показва рисковете пред нашата страна и доколко те съвпадат с глобалните, както и доколко са различни? Оказа се, че такова няма, а има отделни проучвания в различни ведомства, които са длъжни по закон да правят оценка на рисковете стоящи пред тях и тяхната област", каза той.
По думите му в страната няма орган, на който да му е вменено такова задължение. Пет от десетте риска в световен мащаб са свързани с околната среда - несправянето с екстремните климатични промени, замърсяването, критични промени в земните системи и т. н. Други три са свързани с некоректното използване на новите технологии - изкуствения интелект и киберсигурността. Единственото съвпадение в топ 10 на глобалните рискове и топ 10 на тези за страната ни, са задълбочаващата се социална поляризация на обществото. Начело в България стоят демографията, образованието и здравеопазването.
"В тестовете PISA нашите ученици са на все по-задни места. Действително заплатите на учителите в последните години бяха увеличени много сериозно - от едно обидно ниско равнище те вече имат едни доста прилични заплати. Както виждаме това не се отразява на качеството на образованието и нека не хвърляме веднага вината конкретно на учителите, на тяхното желание или нежелание да си вършат работата. Аз бих хвърлил вината на системата. Нашето образование е жертва на 30 години непрекъснати реформи, които вместо да решават проблемите ги задълбочават", каза д-р Съйков.
Той посочи, че според някои изследвания направени в рамките на ЕС, българите са едни от най-податливите на дезинформация, което има пряка връзка с нивото на образованието, предлагано от образователната ни система.
"Дезинформацията не стои на едно място. Тя се развива с едни изключително бързи темпове и може би успоредно с развитието на технологичния процес се развиват и техниките за обработване на хората, именно по пътя на дезинформацията", отбеляза д-р Съйков. Освен това каза, че хората се лъжат по всички въпроси и най-вече според интересите на автора на съответната дезинформация. Резултатите от проучването показват рискове като високи нива на корупция, недоверие във върховенството на закона, загуба на национална идентичност и криза на държавността. Те могат да бъдат обвързани с политическата система, която ги генерира и ефективната работа на публичната администрация.
"Втората част от нашата работа би трябвало да бъде да изследваме какво би се случило с отделните системи и с държавата като цяло, при настъпването на тези рискове. Защото както се знае, ние сме ги оценили в някаква степен на вероятност и сила на въздействие така, че след това ще оценим процесите, които биха се развили при настъпването на тези рискове. И третата, най-трудната задача вече е да се намери съответното противодействие. Естествено това не е работа само на две обществени организации, каквито представляваме ние, а е работа на цялото общество", заяви д-р Съйков.
Той отбеляза, че България се нуждае от една национална доктрина, която да определи основните посоки за развитието ни и начините да постигнем това положително развитие в следващите няколко десетилетия.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..