Еврозоната води ли до повишение на цените и инфлацията и какво показва опитът от другите страни един от въпросите, които вълнуват хората, какъв е Вашият отговор?
"Това определено е въпрос, който изисква по-задълбочен анализ, така че е добра да гледаме примера на държави, които са се присъединили към Еврозоната и в най-скорошния пример, който имаме от близкото минало е Хърватия. Виждаме, че в първите месеци от присъединяването на държавата към Еврозоната, инфлацията е изключително ниска, дори е доста по-ниска от тази, която наблюдаваме в България за същия период“, отбеляза експертът.
"Важно е да подчертаем, че по отношение на повишението на цените, има и много механизми, които държавата е предвидила, за да противодейства на този процес: На първо място, ще има стриктен контрол от страна на различни органи – Комисията за защита на потребителите, Националната агенция за приходите, ще има двойно обозначаване на цените и ще можем в един много дълъг интервал от време да виждаме цените първо в лев и евро, а след това в евро и в лев, така че да можем да направим съпоставка какво се случва в движението на цените“, допълни той.
Доцент Йолосвки уточни, че
казаното до тук се отнася само и единствено за присъединяването към Еврозоната, но е възможно да възникнат някакви други икономически обстоятелства, които биха довели до повишаване на цените, но Еврозоната сама по себе си, не можем да твърдим, че води до такова повишение, посочи той.
"Ако трябва да говорим конкретно за банките, можем да направим препратка и към Закона за въвеждане на еврото в Република България, който все още не е окончателно приет, но премина през обществено обсъждане. Там има изрични разпоредби, които ограничават такава възможност да има влошаване на вече договорени условия", поясни още той.
По думите му, няма как един кредит, който сме изтеглили да бъде при по-неблагоприятни условия, след присъединяването ни към Еврозоната.
Достатъчно подготвен ли е банковият сектор за приемането на еврото като единна валута, по какъв сценарий се работи и кога е очакваната дата?
"Проектът за въвеждане на еврото е изключително дългосрочен за банките. Те започнаха своята подготовка още през 2022 година, когато работихме за дата за присъединяване на страната през 2024 година, така че имаше много сериозен етап на анализ, оценка, на въздействието на всички промени, които ще се случат – в информационните промени и в бизнес процесите, обясни доц. Джеймс Йоловски.
"Банките категорично работят за дата 1 януари 2025 година, въпреки че, гледайки числата, шансът да се присъединим към тази дата изглежда почти невероятен, но въпреки това, банките ще бъдат готови за тогава", каза още той.
Малко по малко потребителите ще започна да виждат различни кампании, различни промени, които се случват в банковите системи, но те ще бъдат достатъчно добре и задълбочено тествани, така че абсолютно всичко да се случи напълно безпроблемно и да се обезпечат гладко процесите за всички клиенти, категоричен е доцент Джеймс Йоловски.
Още конкретика, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..