В последния юлски уикенд, в парк-музей "Врана", Sofia Lights представя инсталацията Steel Grass на световноизвестното френско арт студио Aerosculpture, реализирало проекти в десетки държави на три континента. Инсталацията ще бъде представена за първи път извън Франция и то в такъв огромен мащаб, който ще обхваща голяма част от територията на парк "Врана". За четвърта поредна година посетителите на Sofia Lights ще могат да се потопят в една необичайна и магическа реалност, но този път ще бъде през деня.
“Стоманена трева“ е едновременно минималистична и монументална инсталация, състояща се от стотици гъвкави "стръкове трева", високи колкото седеметажна сграда. Те играят с естествената светлина и вятъра, създавайки уникално визуално и емоционално преживяване.
Събитието ще може да бъде изживяно само 4 дни - на 25, 26, 27 и 28 юли 2024 в парк-музей "Врана", в София, по време на четвъртото издание на фестивала за имерсивни артистични инсталации Sofia Lights. Паркът ще е отворен за посещение от 09:30 часа до 21:00 часа, а последните посетители ще трябва да напуснат парка до 21:30 часа.
Крайната цел си остава същата, както и в началото на Sofia Lights през 2021 година – умореният и стресиран градски човек, умишлено да забави темпото, за да се наслади на света около себе си, да се потопи сред природата, да отдели време за размисъл и да даде простор на съзнанието си.
Събитието се реализира в партньорство със Столичната община и е част от Календара на културните събития на София.
Както и досега, събитието е с безплатен достъп за посетители с инвалидни колички.
Непосредствено след края на Sofia Lights, "Steel grass" отпътува за Куршевел, любимият курорт на кралските особи в Европа.
Повече за всичко предстоящо разказа в предаването " Радиокафе" Ясен Гешев от Urban Creatures, организатори на Sofia Lights.
“Тези изумително красиви неща, надминават очакванията - както нашите, така и на френските ни приятели. Характерният стил, с който са изработени конструкциите ги прави изключително разпознаваеми и много магически", сподели той.
“Всъщност, те са изключително семпли, но гениални като конструкция и не ми се иска да навлизам повече в технологията на инсталацията, защото ние още нямаме културата като народ, да се абстрахираме от детайлите, за да видим цялото нещо. Винаги, без значение какъв проект представяме, спестяваме техническите детайли, за да дадем възможност на хората да се насладят на същината“, посочи Ясен Гешев.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..