"Даваме старт на сезона в РЦСИ "Топлоцентрала", което е амбициозно като проект, защото е нестандартна акустика, нестандартна атмосфера, но с това показваме стремеж към малко промяна, към нещо ново, това личи и в репертоара, който ще изпълним - съобщи маестрото. - Издаваме тайната, че програмата в репертоара е подредена изключително интересно, предизвикателно и много съвременно. Най-назад във времето е унгарският композитор Бела Барток, който все пак 100 години е на музикалната сцена и вече се счита за стара музика, въпреки че все още носи усещането за модернизъм."
Програмата започва с едно от най-значимите, известни произведения на Пярт - "Братя", което той е писал в много варианти в продължение на десетилетия.,
"С това произведение отворихме и миналия сезон, но сега тръгваме в друга посока. Пярт като символ на човек, който страни от всичко масово – като масов вкус, традиция, човек, който е абсолютно саможив като композитор и в стилово и във философско отношение, но продължава да бъде най-изпълняваният съвременен композитор, едно безспорно име, с чиято музика е добре публиката да се срещне.
След това продължаваме с произведение на Пламен Джуров – Кончерто гросо № 2 с подзаглавие "Метаморфози". Той го завърши в тази, чисто акустична форма през април тази година, вече е изпълнявано от „Софийски солисти“ през април и на камерния фестивал в Габрово. Сега следва още една възможност да прозвучи на софийска сцена“, посочи диригентът и допълни, че подзаглавието "Метаморфози“ освен за цялостното произведение, особено се отнася за първата част, където композиторът Пламен Джуров, прави една битка между имената на Шостакович и Бах.
Барток – "Дивертименто за струни" е финалното произведение в програмата, като едно от репертоарните изпълнения на "Софийски солисти“
"Все по-често започваме да го изпълняваме в последните два-три месеца, което много ме радва. То е рядко изпълнявано в България и е също нещо интересно, което ще може да се чуе", допълни маестро Добройков.
Откриването на сезона е на 7 октомври в "Топлоцентрала".
В разговора на Лили Големинова чуйте още какво предстои за "Софийски солисти" и след това.
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..