Отбелязваме Международния ден на очното здраве - 13 октомври със специално медийно събитие – "Кутия за приказки“. Инициативата има за цел да запознае пациентите, медиите и широката общественост с предизвикателствата и възможностите в областта на зрителното здраве в България. Събитието ще се проведе на 8 октомври, вторник, от 17 часа, в Ariana Hall Event Center.
Фокусът на събитието е върху превенцията на очните заболявания. Организаторите отделят специално внимание на тази тема, защото според последните данни, зрителните нарушения са третата водеща причина за инвалидност в световен мащаб. Над 2 милиарда души живеят със зрителни увреждания, а 1,1 милиарда от тези случаи биха могли да се предотвратят чрез ранна диагностика и подходящи грижи. Очаква се половината от световното население да бъде с увредено зрение до 2050 г.
В Европа катаракта, възрастообусловената макулна дегенерация (AMD), глаукома и диабетнияt макулен едем (DME) са основните очни заболявания, водещи до намаляване на зрението и слепота, особено сред хората на 50 или повече години. Нараства и честотата на късогледството, която е свързана с прекомерната употреба на дигитални устройства. Загубата на зрение има опустошително въздействие – физически, емоционално и икономически – върху хората с очни заболявания, техните семейства и техните близки. То е съпроводено и с огромно икономическо бреме, голяма част от което се дължи на загубената или намалена трудоспособност и на влошеното качество на живот.
Гери Турийска, Дарин Ангелов и Камен Алипиев – Кедъра от познатия формат “Пощенска кутия за приказки“ ще преразкажат лични истории на пациенти, които ще ни позволят да видим света през очите на хората, засегнати от тези заболявания.
“Кутия за приказки“ е част от кампания, чиято цел е да подобри осведомеността на обществото за важността на зрителното здраве и да подтикне хоратa към редовни профилактични прегледи при специалист – офталмолог, както и да подчертае необходимостта зрителното здраве да бъде изведено като здравен приоритет и да бъдат набелязани конкретни дейности, целящи намаляване на социално-икономическото бреме на зрителните увреждания:
Да се въведат препоръки, планове за действие и да се осигури финансиране на скрининг и ранна диагноза на диабетната ретинопатия, макулната дегенерация и други заболявания, най-често водещи до намаляване на зрението и слепота; да се подобри промоцията на здравето, осведомеността и здравната просвета; да се подобри достъпа на населението до съвременно лечение и рехабилитация, да се създаде мултидисциплинарна работна група по въпросите на зрителното здраве за набелязване на цели, планиране на дейност и отчитане на резултатите.
Специални гости на събитието ще бъдат проф. д-р Ива Петкова специалист по офталмология и офталмохирургия, дългогодишен национален консултант по офталмология и ръководител Катедра по офталмология към Медицинския университет и проф. Мария Йорданова Димитрова към катедра “Организация и икономика на фармацията“, експерт в областта на здравната икономика, фармакоикономиката и фармацевтичното законодателство и лекарствена безопасност. Нейните научно-изследователската работа и приноси са в областта на фармацевтично законодателство и фармакоикономика.
Организатори на събитието са д-р Мария Трифонова и д-р Иван Томов, основатели на платформата Diagnosa.info.
Тяхната мисия е да предоставят на пациентите актуална и научнообоснована информация за най-добрите практики в съвременната медицина. По-рано тази година, на 28 май, те организираха събитие, посветено на Световния ден на множествената склероза, което срещна широка обществена и медийна подкрепа.
Медии, пациенти и заинтересовани страни са поканени да присъстват на събитието на 8 октомври (вторник) от 17.00 часа и да се включат в дискусиите, които ще се проведат в рамките на кампанията. Вашето участие е от съществено значение за повишаване на осведомеността и подобряване на зрителното здраве в България.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...