Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стипендия за ученици в нужда

Снимка: blagotvoritel.org

Вече 20 години фондация "Благотворител" стимулира усилията и стремежа към знания на ученици с висок успех от 8-и до 12-и клас и студенти, лишени от родителски грижи чрез програмата "Постигам по-висок успех". Как стипендиантската програма помага и поощрява учениците да са успешни, чуйте в разговора на Катя Василева със Станислава Рашева – председател на УС на фондация "Благотворител" и Николай Нешев – стипендиант на програмата, завършил с пълно отличие Средно училище с преподаване на немски език "Фридрих Шилер", гр. Русе и вече студент във Великотърновския университет- специалност "Приложна лингвистика с немски и френски език".

Конкурсът има осъществени 7 издания и през годините ученици помагаха, дарявайки време, труд и умения в свои обществено значими каузи, като с наша подкрепа осъществиха 37 проекта на територията на България. Могат да участват ученици от 8-ми до 12-и клас, които са готови да посветят време и усилие за да направят света по-хубаво място за живеене. Ще бъдат отличени 7 проекта, които ще бъдат реализирани през 2025-та година от фондация "Благотворител". Учениците получават обучение за планиране, реализиране и отчитане на проекти, както и финансиране, за да изпълнят замислените дейности. 1-во място 1500 лв.; 2-ро място 1200 лв.; 3-то място 1000 лв.; 4-то и 5-то и 6-то място по 800 лв.

"Вероятно стипендиите, които сме раздали са може би над 500, като за нас е много важно да видим израстването на тези ученици", каза Рашева. И добави, че от фондацията искат да имат по-голям брой стипендианти и затова се обръщат към хора, не само към корпоративния бизнес, защото както често казват: "Кой би желал да осинови успеха на едно дете?"

"Може едно семейство, което има вече израснали деца и няма разходи по тях да пожелае да подкрепи едно такова дете, което в момента все още е в институция, в дом, или на грижите на възрастен човек след смъртта на родителите и няма кой да го аплодира реално. Хубаво е да знаем, че тези деца са щастливи, че има кой да забележи техния успех", сподели Рашева.


След смъртта на майка му, когато е бил 14 годишен, Николай е останал без доходи и липса на път, както и на стабилна ръка, която да го подкрепя. Отгледан от баба си, той не познава своя баща, тъй като са се разделили отдавна с майка му.

"Останах с баба, която сега ми е най-скъпият човек, подкрепяме се, но няма как да лъжа, че ми беше необходима допълнителна подкрепа. Благодарение на училището имахме училищна психоложка, която съдейства за да се направи връзка между фондация "Благотворител" и мен. Определено получих необходимата подкрепа от учителите и като ученик бих могъл да кажа защо имам афинитет към писането и все още се старая да го развивам. Сметнах, че участието ми във фондация "Благотворител" би бил много добър старт на една независимост, поне от материална гледна точка до известна степен, а и бих могъл да се запозная и с други деца, които са в подобно на моето положение. Вече две години съм част от стипендиантската програма на фондацията, за което съм изключително благодарен. Увереността ми се повиши бидейки част от система, която бива подпомагана, не съм сам, усещам, че има много хора с подобна на моята съдба и това ме кара да се чувствам по-силен", заяви той.

Мечтите му са да се развие професионално и да стане преподавател по немски език. Обича да пътува и целта му е да участва в различни стажантски програми в чужбина, като през 2022 година е спечелил награда на Европейския съюз и е посетил Европейския парламент, споделя младият стипендиант. И се обърна към другите деца като него, които тепърва търсят възможности за обучение:

"Всяко зрънце подкрепа и грижа е значимо за личното удовлетворение и сигурност. В един момент човек си казва, че нищо не може да промени ситуацията такава, каквато се е случила, всичко трябва да бъде оставено такова, каквото е, но не е така. Стъпка по стъпка човек много лесно може да възвърне стремленията си, независимо от проблемите, които времето неминуемо ни носи."

И посъветва младите хора с подобни на неговите проблеми винаги да бъдат с вдигната глава и да слушат упорито по-възрастните и по-зрелите, защото след загубата има и победи.

По думите на Станислава Рашева за фондацията най-важното е било да подкрепя децата, когато те са на прага на своя самостоятелен живот. Каузите в Национален конкурс "Млад благотворител" - 2024 са грижа за деца лишени от родителски грижи, съхраняване на музикалното наследство, Екология - опазване и грижа за околната среда и иновативно предприемачество с кауза.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо; "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15