Цвета Коева е продуцент на документални филми, но има изключително богата визитка в арт средите, защото е доказал се артист. Тя бе гост в предаването "Добър вечер, София“, за да представи последният проект в нейната работа – документален филм за проф. Александър Чирков.
"Не че той е безизвестен на българите и не че не са правени много интервюта с него, но съдбата ни срещна преди четири години, вече бях решила да направя филм за него. Беше 10 ноември 2020 година, когато се срещнах с проф. Чирков, при идването му в България, за да го попитам дали иска да направим филм за него. Той, разбира се, се зарадва и сподели, че негов пациент пише книга за него. Седмица след срещата ни замина за Варна и малко след това почина“, разказа Цвета Коева.
По думите й, журналистът от Варна, който е подготвял автобиографията на професора умира от ковид, така се прекъсва и тази връзка.
"Започнах да търся хора, с които е работил. Започнах да се срещам с тях, да ги снимам и да правя интервюта. В последните си години той е бил консултант в известни клиники в София, Пловдив и Варна. Неговата мечта е била да създаде там кардиологична клиника. Поради тази причина, често посещаваше града, но съдбата не бе благосклонна“, каза още Цвета Коева.
Режисьор на продукцията е Елма Нейкова, която е млад режисьор, дебютант, която работи в Атина, оператор е Силвестър Силвестров.
Екипът е малък, но работата по филма е продължителна и обемна.
"Заснели сме много материал, който за жалост не успяхме да използваме в този много кратък документален филм, тъй като в рамките на 30 минути не можеш да обхванеш всичко, което проф. Чирков е сътворил, но смятам, че направихме много човешки филм, който разказва кой е проф. Чирков - като човек, като професионалист, като баща и като лекар, който полага грижи за пациентите си“, посочва продуцентът.
Премиерата на филма ще бъде на 7 ноември, в кино “Люмиер“ от 19.00 часа, ще се радвам да има зрителски интерес и голяма посещаемост, защото си заслужава, допълва Цвета Коева.
“Биографията на проф. Чирков може да се прочете и в интернет, но екипът е събрал ценни интервюта от колеги, с които е работил, които са го запомнили като изключително инициативен човек, ерудит, философ, давал от себе си финансиране, за да обучава лекари, изпращайки ги в чужбина да специализират сърдечна хирургия, грижовен към своя персонал, без значение дали е чистач и санитар. Всички е трябвало да бъдат обгрижвани“, коментира тя.
Проф. Александър Чирков е роден в град Лом. Завършва Медицинската академия в София и за кратко работи в Белоградчик, след което заминава при свой чичо в Германия, който също е лекар със собствена клиника. Там специализира "Кардиология". През 1984 година получава покана да направи модерна болница в България, той се съгласява и идва със свой екип от Германия, за да създаде УМБАЛ “Св. Екатерина“, която изгражда с негови лични средства и с пари на приятели и спонсори от Германия, Австрия и Холандия.
Чуйте целия разказ на Цвета Коева в разговора на Крис Илиев и Деси Попова в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..