"Майка ми и баща ми бяха актьори и аз съм израснал в театъра. По-точно в театъра във Враца. Аз живеех в София с баба ми и дядо ми, но основните ми спомени са от ходенето във врачанския театър и техните репетиции на "Тримата мускетари", разказва с умиление Росен Пенчев за детството си. Той споделя, че боевете с шпаги са му направили толкова силно впечатление, че и сега се занимава със сценичен бой, а и синът му е запален по фехтовката.
В периода 1995-2014-а, Пенчев реализира като театрален режисьор четиринайсет спектакъла. Като преподавател по актьорско майсторство в Югозападния Университет той реализира със студентите си от пет различни випуска общо 10 дипломни представления, играни многократно в България и чужбина: „Арт“ от Я. Реза, „Отблизо“ от П. Марбър, „Паметта на водата“, „Х“/ “Хоровод“/ от А. Шницлер и др.
Детската школа по актьорско майсторство, в която Росен преподава (независим актьорски клас "Банда") е с не повече от 14-15 деца, тъй като театралът споделя, че с повече трудно се работи. Основаната цел на обучението не е те да се превръщат в професионални актьори, а по-скоро да се научат да познават себе си и да работят в екип.
Пенчев преподава и в школа за възрастни, където тази година са поставили "Трамвай "Желание".
Освен с театър, Росен Пенчев се занимава и с музика. Дуетът му с отишлата си съвсем млада Лорина Камбурова Ross’N Lorina стартира през 2013 г. Ross’N Lorina реализират няколко сингъла като „Летя сама“, „Илюзия“, “Сънувам лятото”, „Rusty Fall”, албум с 13 песни и активно присъстват на българската музикална сцена до 2020 г.
"Понеже предстои рожденият ѝ ден (25 октомври) се чудех какво да направя и разравях в хард диска преди два дена. Открих едни много интересни кадри, които правихме 2017 година, заедно с цялата група тогавашна - с Калин Жечев, с Добромир Вълков, с Влади Михайлов и Мистър Смоков - все познайници от какви ли не други популярни групи. Бяхме отишли на Копитото, бяхме решили да правим сериал от различни парчета - Songs with a view/Песни с изглед", спомня си Росен Пенчев за един от моментите, в които са музицирали заедно с Лорина.
Следващата година на режисьора предстои нова постановка в професионален театър.
Повече за творчеството на Росен Пенчев чуйте в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..