Режисьор на спектакъла "Как хубаво лошо живяхме" е Ваня Борисова. Участват Ангела Канева, Виктория Владова, Мария Карилоска, Димитър Василев и Димитър Бисеров.
Сюжетът не е единен, както е свикнала публиката, каза пред Радио София режисьорът Ваня Борисова. Четирите пиеси са тематично обединени от времето и проблемите.
"Ние не сме първите, които обединяваме пиесите. Преди това проф. Младенова също обединява няколко едноактни пиеси, по текстове на Людмила Петрушевска", обясни Ваня Борисова.
Тя добави, че тъй като руската драматуржка е била цензурирана по времето на социализма от съветското правителство, нейните текстове не са особено познати у нас.
"Текстовете й наистина са любопитни за онова време и сега, тъй като има една особена характеристика – по онова време соц литературата и соц драматургията разчита на това да има добър герой, който да е много трудолюбив, който да е от партията и съответно лош герой, който не е от партията и не притежава никакви добри качества. Става въпрос за обществото и порядките по онова време. Всъщност тя се противопоставя на едно такова литературно виждане и я наричат съвременния Чехов", посочи Ваня Борисова.
Част от текстовете са преведени от Миряна Башева.
В драматургията на Людмила Петрушевска се разчита на атмосфера на ситуации и на белезите на времето, добави режисьорката.
Актьорът Димитър Василев играе различни роли и в четирите пиеси. Признава, че е било предизвикателство за него като актьор, тъй като всяка от пиесите е с времетраене само 20-25 минути.
"Обединяването на четири малки пиеси в едно представление е много интересен казус. Всички други от колегите също играят по повече от една роля. Публиката е около нас през цялото време, тя е около нас на 360 градуса. Това беше ново за мен, аз за първи път играя пред публика, която е навсякъде около мен. Представлението е насочено към публиката, общува се с нея", обясни Димитър Василев.
Премиерата на спектакъла се състоя на 2 октомври. Следващите представления са на 14 и 15 ноември.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..