Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 14 до 24 ноември - изложба на Мария Йованович

"Ние" - природа и хора, в графика върху керамика

Творба от експоззицията

Мария Йованович обича хората и природата, свързвайки ги в едно цяло чрез своето изкуство. 
Основно твори чрез керамика, предстои и изложба.

"Аз съм Мария Йованович, българка съм. Фамилията ми помага да сложа един добър етикет на първото ми прекрасно име – Мария. Това е името и на моя бранд, решила съм да го използвам в пълния му блясък, защото това е вибрацията към всеки човек – неговото име", посочи Йованович пред БНР-Радио София.

Завършила е "Керамика“ в Академията, "Графика“ - в гимназията, а в момента рисува графика върху керамиката и това е нейната тема.

Темата на изложбата, която предстои е "Ние" – съвкупност от много неща през които е минала. Сега рисува и иска да разкаже за тях

В експозицията ще бъдат събрани серии, колекции, някои от които са създадени изцяло за нея, други са от по-предишни събития.

Мария Йованович

"Изчистих всички мисли в главата си и стигнах до най-простата, елементарна думичка "Ние", защото това значи всичко, което искам да покажа. 
Стилът на експозицията е графика върху порцелан, това ще бъде показано в различни форми, които са постигнати с различни похвати, според това, което кореспондира в последно време с нещата, които ми харесват. Естествено ще присъства съдът, като неизменна част от керамиката, която е част от моя, но и от вашия живот. И ето тук отново идва темата "Ние“, защото съдът ни събира около масата, в него сервираме всичко, което бихме искали да споделим", обясни Мария Йованович.

Експозицията представя както неща отпреди две години, така и съвсем нови, които по думите на авторката са много интересни и могат да бъдат тема на дискусия, защото вълнуват чисто човешки.
Ще бъде представена и мини колекция бижута, лимитирана серия, която дава поглед към женствеността, с послание да не я забравяме.

"Понеже моята работа е част от живота ми, или животът ми е работа, най-голямото предизвикателство за мен е жонглирането с времето – това да бъдеш адекватна майка, в същото време работеща жена, трябва и да си домакиня, но и да имаш време за себе си… Всичко това просто не се събира във времето, с което разполагаме", коментира още Йованович.

По думите ѝ, дори когато работи сама в ателието, тя е много споделящ човек, вярвам, че зад тази самотност, която някои показват, са скрити много други неща с отправна точка някой.

"В България има много кадърни хора, призивът ми към тях е да не спират – да търсят, да мечтаят, да случват, младите стават все по- арогантни, но е добре да има някакви човешки граници. Да бъдем човеци."

Изложбата на Мария Йованович "Ние" ще бъде открита в четвъртък, 14 ноември, от 20:30 часа и може да бъде разгледана до обяд на 24 ноември.
Подробности за събитията около нея можете да научите в социалните мрежи. Чуйте разговора на Деси Попова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08