Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

Снимка: Столична община

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове.

Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София.
Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и компас за приложимата нормативна уредба на национално и местно ниво, полезни стандарти за спортни съоръжения, насоки за зониране на терените, шаблони на задания и други полезни ресурси за заинтересованите страни.

Изцяло нов - зелен, функционален и модерен облик ще имат дворовете на две училища в столичния район "Сердика".
Програмата "От сив училищен двор - модерен център за общността" е израз на визията на кмета на Столична община Васил Терзиев за пълна трансформация на откритите пространства в училищата в цяла София.

"Ключово беше да погледнем комплексно - не само как ще ги изградим, но оттук нататък как ще се поддържат тези дворове. Точно затова в обсъждането участва и директорът на Дирекция „Сигурност“ към Столичната община, като идеята е да се направи регламент, в който се отварят и затварят дворовете. Тоест, след учебно време да могат да се ползват от общностите, но примерно да се заключват в 22 часа, да се отключват в 8 сутринта, събота и неделя също да се отключват и заключват в някакви рамки и разбира се, изграждане на видеонаблюдение и осветление", подчерта кметът на района Момчил Даскалов.

Район "Сердика“ е пилотен за програмата, като след поредица от работни срещи, допитване до жителите на квартали, се стига до разработването на идейната концепция за обновяването две училища, отличаващи се по големина и разположение на дворовете, но същевременно типични за съществуващите в града.

Двата пилотни проекта, изготвени за 59. ОУ "Васил Левски" и 29. СУ "Кузмaн Шапкарев", са избрани с цел да се приложи визията за две различни по размер и местоположение училища, за да се изработят решения за пространства в централната и в периферната градска част, за училища с над 350 ученици, както и за по-малки.

При изработката на концепцията е приложен системен подход - изготвено е проучване на добрите практики в световен мащаб за устройството и използването на училищните дворове, направен е и анализ на съществуващата среда, както и допитване за нагласите на местната общност.

Наръчник с добри практики и оперативни ресурси е изготвен, като част от инициативата, в помощ на всички районни администрации. Целта е да се подпомогне изграждането на модерна, зелена среда не само за учениците, но и за всички жители на кварталите в столицата.

"Още в началото на мандата започнахме разговорите за отваряне на училищните дворове към хората от районите - за да имат всички деца в София достъп до пространства за спорт и игри на открито близо до вкъщи. Амбицията ни се разрасна и създадохме цялостно устойчиво решение за пълно преобразяване на начина, по който гледаме на училището - като оазис за всички в квартала", каза кметът на София Васил Терзиев.

Програмата ”От сив училищен двор - модерен център за общността” предвижда не само естетическо преустройство на училищните дворове. В същността ѝ е заложена трансформация - от пространство за междучасията в многофункционална и модерна зона, интегрирана с обучителния процес, която съчетава възможности за отдих, спорт, социално взаимодействие и обучение на открито, както и много зелени площи.

"Класната стая вече не е достатъчна. С тази концепция ще променим напълно средата, в която живеят и учат децата и прекарват доста време техните учители, а защо не и родители и общностите като цяло. Зелените и модерни дворове, в които децата се чувстват свободни да общуват, спортуват и надграждат знанията си, са не само инвестиция в тях, но и в развитието на местната общност", убеден е Момчил Даскалов, който е и ръководител на пилотната фаза на програмата.

Предстоят работни срещи между екипа на Васил Терзиев, кметовете на районите, както и представители на всички ресорни дирекции и направления на Столична община, които имат отношение по темата. Целта е да продължат координирано работата по двата пилотни проекта и по имплементиране на концепцията и в други училища в София.

Чуйте повече от репортажа на Златина Петкова  в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34

За сърфа, спортната фотографията и за социалната промяна ще говорят основателите на "Акаша"

Морето и водните спортове са тяхната страст, професионален път и начин на живот. Организацията им се стреми да предава и популяризира морската култура в България чрез обучения по водни спортове, социални инициативи и състезания. "Акаша сърф" е и единственият международно сертифициран център по водни спортове в България, воден от олимпийски и..

публикувано на 02.04.25 в 12:55

Латино хореография разказва за женската сила

Константина и Кристин са част от Ритмо денс студио - една от най-големите школи по социални латино и народни танци. Те се занимават със салса и бачата от близо 10 години. Константина е автор на лейди хореография, която заедно с Кристин и други дами от клуба представят на 8 март в интернет пространството. "Аз правя такива лейди хореографии и..

публикувано на 02.04.25 в 11:34
Десислава Желязкова

Компенсация за всяко дете, останало извън класирането за детска градина!

За над 13 хиляди места в столичните, общински ясли и детски градини вече са подадени заявления от около 15 хиляди родители. Кандидатури и корекции се приемат до 12:00 ч. на 8 май т.г. Първото класиране ще бъде обявено на 9 май, съобщи пред БНР-Радио София Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" в Столичната община...

публикувано на 02.04.25 в 11:14