В рамките на проект "Образователни мюзикъли: уроци с музика и стих" Театър-студио 4хС ще представи три музикално-сценични спектакъла, насочени към детската и младежката аудитория.
Три мюзикъла с адаптация за незрящи ще представят класическата литература по нов начин.
Проектът интегрира литературата, музиката и театралното изкуство, като въвежда иновативна форма на представяне на произведения от задължителната учебна програма чрез съвременен мюзикъл, създаден с участието на професионални актьори и музиканти, включително незрящи творци.
Трите мюзикъла, които можем да видим на сцената на театър-лаборатория "Алма Алтер" са "Патиланци", който беше представен преди дни, "Малкият принц" (20 май) и "Гаврошовци и котараци разбойници" (29 май). Представленията са с вход свободен за всички зрители.
Инициативата поставя специален акцент върху достъпа до култура за незрящи и слабовиждащи деца и младежи.
Всяко от представленията ще бъде придружено от аудио-нарация, създадена от обучен наратор в синхрон с живото действие.
Адаптираното съдържание цели да осигури пълноценно зрителско преживяване чрез описания на сценичните действия, декори, костюми, хореография и мизансцени.
"С този проект вярваме, че правим малка, но съществена крачка към по-инклузивна културна среда, в която изкуството е достъпно и споделено", споделя Петя Йосифова-Хънкинс, автор и ръководител на проекта.
Музиката към трите мюзикъла е написана от композитора Георги Арсов. Тя е жива, драматургична и работи със символи, които децата интуитивно разбират, споделя авторът ѝ.
Проектът се реализира в партньорство и със Съюза на слепите в България, читалище "Луи Брайл“ и спортен клуб за интеграция “Витоша“.
Спектаклите ще бъдат съпроводени от дискусии с публиката, с цел насърчаване на интереса към литературата, театъра и културната ангажираност.
Проектът се осъществява с подкрепата на Столичната програма “Култура“ и Столичната община.
Пред Радио София повече за културната инициатива разказаВалерия Димитрова – пиар и актриса в театър “Алма Алтер”, която посочи, че детските мюзикъли, всъщност традиционно присъстват в афиша на този театър през последните три години.
"Всяка година ние излизаме с по един авторски мюзикъл за деца. Първо беше “Гаврошовци и котета разбойници“, после “Патиланци“, след това “Малкият принц“. Натрупвайки опит с тези мюзикъли, в срещите си с децата, разбрахме, че за тях това е едно изключително приключение.
Те толкова се радваха да се срещат с героите, да пеят песните, да се радват с тях на сцената, че ние си казахме - какво би станало, ако направим нещо като малък фестивал, насочен само и единствено към детска и ученическа аудитория? На повечето ни представления при нас идва всякаква публика, предимно студентска, но ние сме отворени към всички - посочи тя и допълни: Сякаш действително учениците бяха тези, които имаха най-много какво да си кажат с нашите герои на сцената, затова си казахме - Ами, правим го!"
Тя разказа накратко защо екипът подбира точно тези три заглавия.
Когато избират пиесата "Патиланци“ от творчеството на Ран Босилек, екипът решава, ролята на Баба Цоцолана да бъде поверена на незрящия актьор Адриан Асенов. Според Валерия Димитрова, това е нещо, което не е правено досега и не е виждано на сцената.
През 2024 година имаше годишнина от рождението на Екзюпери и затова се насочихме към "Малкият принц", допълни тя.
За екипа на театъра е важно децата да бъдат обучавани по този начин.
„Определено тези три спектакъла провокират у учениците да искат да интерактират с тях и това е много важно за образованието, важно е те да не остават равнодушни към материала, в сравнение със всички нови социални медии, литературата не ги провокира, а вкарвайки един по интерактивен, по забавен контекст, това пробужда любопитството им и те тръпнат да се срещнат с героите", коментира тя.
“Ние сме щастливи, защото залата на театър -лаборатория "Алма-Алтер" е напълно оборудвана за незрящи зрители и актьори. Имаме тактилни пътеки, тактилна маркировка и навсякъде надписи на брайл, а също така и съоръжение за аудио нарация", съобщи Валерия Димитрова.
Как работи всичко това в полза на незрящите и хората с нарушено зрение чуйте в разговора на Петя Калнакова.
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..
След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие. Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..
В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..
Седмица на Африка организират първият африкански културен център “Африкая” и Мария Косса по повод деня на Африка – 25 май. По този повод от 17 до 26 май ще бъде отбелязана и Седмица на Африка с редица събития . Събитието е символ на градивно сътрудничество, междукултурен диалог, обогатяване културния и социалния живот на София. Една от целите на..
От Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ) излязоха със следната позиция, изразена по повод стачката в столичния наземен градски транспорт: "Както всички граждани в София, и ние, и учениците сме затруднени да стигнем до училище. Голямата част от децата живеят на пешеходно разстояние, но нито един..
Култови парчета от 80-те и 90-те години ще звучат на живо в центъра на София на 7 юни, в специален концерт, посветен на 60 години от раждането на Димитър Воев. Рождената дата на емблематичния поет и музикант е 21 май и тази пролет той трябваше да празнува 60 г., но съдбата реши да прекъсне полета на основателя на Нова Генерация твърде млад – едва..