В САЩ има 4 дипломатически представителства, плюс няколко секции в градове с над 1 милион души, в които ще може да се гласува според последните одобрени от парламента промени, уточни Татяна Кристи. Не знам защо Кодексът не се съобразява с гъстотата на население на българската диаспора в чужбина, посочи тя и обясни, че административното деление в САЩ е специфично и това практически ще лиши голяма част от българите там от право на глас:
В Америка живеят около 250 хиляди българи, големината на един окръжен град като Бургас. Представете си, че един ден отивате и казвате на тези хора – ще гласувате само в 12 секции и те ще бъдат разпръснати на територията на целия континент. Последствията от това са катастрофални. Например Сан Франциско е под 1 милион, а около него има агломерации от големи и малки градове с население 8 милиона, 20 хиляди от които са българи. Там е Силиконовата долина. Там работят висококвалифицирани български специалисти. Най-близката избирателна секция е на час път със самолет в Лос Анджелис. А хората от Сиатъл трябва да пътуват два часа със самолет до Лос Анджелис. Същото важи за Бостън, който също е под 1 милион…
Абсурдът с адресните регистрации, гласуването и отчитането ще създаде бюрократичен хаос, прогнозира още Татяна Кристи и допълни, че мнозина наши сънародници зад граница имат постоянна адресна регистрация в България.Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.