Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В чужбина да бъдат разкривани не повече от 35 секции в държава, реши парламентът

ДПС заяви, че ще сезират Съвета на Европа за нарушаване на правата на българските граждани

| обновено на 17.06.16 в 18:10
Снимка: БГНЕС

От 7 проекта, парламентът прие на първо четене само проектът на ГЕРБ за промени в Изборния кодекс. Той предвижда в чужбина да бъдат разкривани не повече от 35 секции в държава, при подадени поне 60 заявления за гласуване. Останалите 6 проекта за промени бяха отхвърлени. ДПС заяви, че ще сезират Съвета на Европа за нарушаване на правата на българските граждани. 

На последното заседание правната комисия подкрепи само предложенията на ГЕРБ, които засягат гласуването на българите извън страната. 

Законопроектът на ГЕРБ предлага общият максимален брой на всички секции за всяка държава по света да не е повече от 35. Данаил Кирилов обясни:

Това число има своята логика и своето обяснение от досегашната практика и данни за максималната избирателна активност в държавите, в които е имало най-голям интерес от българите да гласуват - Англия, Испания, САЩ. Този таван е съобразен с пределната максимална активност в тези държави.

Според независимия депутат Лютви Местан законопроектът е нов "възродителен процес".
Ако наскоро приетите изменения в Изборният кодекс дискриминират всички български граждани в чужбина, то предложените нови текстове ще решат частично проблема на част от тях и ще сведат дискриминацията само до българските граждани в Република Турция, а това означава, че законът цели най-грозната дискриминация, тази на етно-религиозна основа.
От ДПС заявиха, че президентът трябва да наложи вето на промените и още, че правителството вече не може да разчита на тяхната подкрепа, а Хамид Хамид коментира:
Това гласуване е крачка към пълен мониторинг по отношение на правата на човека и може да сте сигурни, че ДПС ще поиска това от Съвета на Европа.
С този законопроект никой не ограничава правото на гражданите да гласуват, каза Димитър Делчев от РБ. Според него, при добро желание и организация всички български граждани зад граница биха могли да упражнят правото си на глас.

РБ този път няма да подкрепи проектозакона на ГЕРБ, а този на Радан Кънев, стана ясно по време на дебатите. Борис Станимиров обясни какво предлагат:

Предлагаме ви да върнем правилата за сформиране на секции за гласуване в чужбина, които действаха на изборите през 2014 и 2015 година. Второто нещо, което предлагаме е въвеждането на 32 МИР в чужбина, както и правила, по които да се определи тежестта на мандата.

ДПС предлага възстановяване на правилата за образуване на секции в чужбина, които действаха преди последните изменения в Изборния кодекс, а по време на дебата Филип Попов от БСП попита мнозинството защо изобщо започна промени в Изборния кодекс:

Ние оставаме с основателното предположение, че управляващото мнозинство прие изменения в изборното законодателство с цел да си осигури служебно предимство при следващите избори, а по отношение на прословутия член 14 в секциите в чужбина, защо трябваше да променяте нещо, което работеше, това не можахме да разберем.

Цвета Караянчева от ГЕРБ репликира:

Година и половина правихте Изборен кодекс. Този Изборен кодекс се оказа, че е ваша лична вендета, защото с този Изборен кодекс ние ви бихме. И винаги, когато правите Изборен кодекс, ви бием.

Друга одобрена промяна в Изборния кодекс предвижда пряк избор на кмет в населените места с над 350 жители. Сегашното ограничение е за 400 жители

Подробности чуйте от репортажа на Румяна Василева в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!