В началото на годината Министерският съвет прие Национална програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити в България, с обхват от 2017 до 2021 г.
До този момент се стигна след анализ на данни от университетските болници, лаборатории и центрове, свързани с лечението на тези заболявания, които са масови и засягат най-вече деца до 2-годишна възраст.
Сега, ако родител реши да постави ротаваксина, това може да стане при личния лекар (през устата на детето) и тя ще бъде заплатена 100% от бюджета на здравното министерство. Всъщност така - с приемането на програмата, България изпълнява препоръките на СЗО в тази област.
Специален гост по тази тема е проф. Майда Тихолова. Тя доскоро беше национален консултант по инфекциозни болести и е ръководила работната група по изготвянето на националната програма.
В световен мащаб проблемът действително е много сериозен. Диарийните заболявания са втората причина за смърт на деца до 5-годишна възраст – обясни проф. Тихолова в „Часът на здравето“. - А опасността при ротавирусните инфекции произтича: първо - поради масовостта им, и второ – заради тежките форми на боледуване.
И то от 6 до 24 месеца - една възраст, която е безкрайно уязвима, когато тежките промени във водния, солевия и киселинно-алкалния баланс на организма най-бързо водят до катастрофа. Това е възрастта, когато много деца са засегнати от ротавирусните гастроентерити. Именно те са най-големия причинител за обезводняване след холерата… След раждането си над 95% от децата до 5-годишна възраст се заразяват с ротавируси. Най-тежките и рискови форми на заболяването са до 2 години.
Чуйте цялото интервю с проф. Майда Тихолова, за да научите симптомите, дали се придобива имунитет, заразяват ли се и възрастни хора, възможните странични ефекти, опита в Европа и света.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.