Корупцията е наистина негативно явление, но има начин да се бори и съвсем скоро, буквално до седмици, очаквайте нови и нови резултати и то много сериозни. Просто започваме много сериозна борба с корупцията. Този един месец, който беше преходен период, ние го използвахме и ще видите, че няма значение нито цвят, нито нищо.
Георгиев беше номиниран от ГЕРБ и "Обединени патриоти". В надпреварата за поста той изпревари Николай Николов, издигнат от БСП, който получи единствено подкрепата на левицата.
По време на дискусиите преди гласуването от БСП поставиха под съмнение независимостта на Георгиев. Кристина Сидорова - заместник-председател на антикорупционната парламентарна комисия припомни част от професионалната биография на Пламен Георгиев като прокурор и заместник-министър:
Някои от партиите в бившия Реформаторски блок и техни колеги от десни формации изразиха несъгласие с евентуалния избор на Пламен Георгиев за председател на комисията. "Да, България“, "Демократи за силна България", БЗНС, партия "Зелените" и партия ДЕОС смятат, че Георгиев, номиниран от ГЕРБ, е доказал, "че е политическа проекция на рушителите на българската държавност". С него начело комисията ще се превърне в оръжие срещу неудобните на властта, подчертават още десните формации.
Да разпишем един такъв, наш модел, който да гарантира, че няма да има "лов на вещици", който да бъде прозрачен, явен. Разбира се, далеч съм от мисълта, че борбата с корупцията ще бъде лесна! Това е една сложна задача, каза тогава Георгиев.
Николай Николов, издигнат от БСП, заяви: "Изключвам външна, изключвам и вътрешна намеса по отношение на тяхната работа. Аз виждам своята роля, място и значение като пръв сред равни. За мен най-важното в сферата на борбата с корупцията е създаване на среда обществена, среда превантивна".
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.