Евродепутатът от партията на Зелените/Европейски свободен алианс Ребека Хармс изрази разочарование от факта, че България не е сред страните, които експулсират руски дипломати.
В интервю за „Хоризонт“ тя определи решението на 14 страни като „добра стъпка“ на солидарност към Обединеното кралство. Тя каза още, че не е изненада реакцията на Русия, която обяви, че няма да остави без последици тази стъпка.
„Очаквах Русия да реагира така, както винаги прави, но ако трябва да оценим тази реакция, бих казала, че за пореден път не Европейският съюз е този, който започна конфликта. Нашият натиск е в посока на това да искаме безпристрастно разследване, на което руснаците да дадат конструктивна подкрепа. Съжалявам да го кажа, но аз имам личен опит с разследването около сваления самолет МН17 /над Източна Украйна/, в което Русия никога, ама никога не подкрепи такова разследване“.
Не е изненада и това, че ЕС за пореден път е единен, каза тя и подчерта разочарованието си от България.
„Аз съм разочарована от България и то откакто е поела ротационното председателство на ЕС. Тя трябваше да е в групата на страните, които работят по въпроса и да е солидарна с Обединеното кралство. По всяка вероятност има интереси. България, Малта и Кипър имат доста руски туристи и може би това е част от техните аргументи. Гърция и Австрия, например, винаги са поставяли под съмнение санкциите, свързани със събитията в Украйна. Може би има различни причини, но аз определено не харесвам това, защото, за да се постигне нещо по отношение на Русия, Европейският съюз трябва да е обединен, а не разединен. От доста време забелязвам, че президентът Путин е много добър в това да играе с европейците и да ги разединява. И всички трябва да имаме едно наум“, предупреди тя.
Според нея Германия трябва да се откаже от проекта „Северен поток“ 2.
„Не мога да ви кажа какво точно ще се случи, след случилото се в Солсбъри, трябва да се откажем от „Северен поток“ 2 или поне да го замразим. Както и че докато не се стигне до края на разследването, няма да правим бизнес, както обикновено“.
Според Хармс, ако Ангела Меркел иска да защити санкциите, зад които стои лично, то тогава не може да продължи да е зад „Северен поток“2.
Според евродепутата от Европейската народна партия Ева Майдел фактът, че България не е сред страните, отзовали руски дипломати, не означава, че тя не проявява европейска солидарност по случая "Скрипал".
„Русия вече последователно влошава двустранните си отношения с много от държавите от ЕС и случаят „Скрипал“ е последният такъв. Различните решения на държавите-членки дали да изгонят руски дипломати са основани на много отделни фактори, както на двустранни отношения, каквито тези държави-членки имат с Великобритания или с Русия, но също така и на вътрешнополитически нагласи. Това не променя обаче общата европейска оценка, която беше заявена след Европейския съвет в петък, че Русия е преминала границите на допустимото със случая „Скрипал“ във Великобритания и България ясно каза, че споделя това мнение“.
Гоненето на дипломатически служители е акт с много големи потенциални последици за двустранните отношения и трябва да бъде помислен много внимателно, подчерта Майдел.
От звуковия файл можете да чуете интервю на Ангелина Пискова с Ребека Хармс и Ева Майдел.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.