"По отношение на методиката за изчисление на компенсацията, нямаме съществени разминаване с правителството. Имаме коментари по всички детайли, които съпътстват изчисленията", посочи г-н Цанков и допълни, че са предложили схема, по която биха били гарантирани интересите на заинтересованите страни:
"Предложихме решение, което ще осигури електричеството в България за период поне за следващите 10 години и на голяма част от работните места в мините. Всички тези интереси на различни групи от обществото ще бъдат гарантирани чрез предложението, което върнахме обратно към правителството".
"Най-важното е това, че предложенията и всички разговори, които очакваме да се водят и занапред, трябва да бъдат фокусирани върху удължаване работата и експлоатацията на нашия ТЕЦ в интерес на всички български потребители, на инвеститорите, на българската държава - решение, което в крайна сметка било прието от ЕК, както е било в Полша", категоричен е Иван Цанков и добави:
"Ако се стигне до приемливо решение в разговорите за двете страни и текущият договор бъде прекратен срещу заплащането на компенсация на инвеститора, това означава, че договорът ще бъде прекратен по взаимно съгласие между страните и съществуващите параметри и задължения в него ще бъдат невалидни след неговото прекратяване. Това е коренно различно от неустойките по съществуващия договор. Разговори за компенсация, но не компенсация по текущия договор, а компенсация съгласно механизма на ЕК за невъзстановяеми разходи. Ако тази компенсация е справедлива и устройва и двете страни, на базата на нея прекратяване на съществуващия търговски договор с всичките му клаузи".
Банките-кредитори са информиране за процеса, каза Цанков и добави, че очаква в следващите няколко месеца да започнат същинските разговори. По думите му каквото и решение да се намери, то трябва да бъде одобрено от ЕК.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.