Изпълнителният директор на „Пловдив 2019“ Кирил Велчев уточни, че средствата в размер на милион и половина евро ще бъдат разпределени програмно и ще покрият част от финансирането на годината след титлата. Светлана Куюмджиева, артистичен директор на Пловдив 2019 допълни, че заедно с Пловдив Еврпоейска столица на културата през 2019 ще бъде скалният италиянски град Матера - също като Пловдив, той е в южната част на страната, но е доста по-малък по размер от Пловдив, и затова там е по-застъпена работата в региона на Базиликата. За разлика от Пловдив обаче, Матера може по-оперативно да дава поръчки и да възлага задачи, за разлика от отворените покани, които са основният инструмент за програмиране при Пловдив 2019.
Германският консултант на проекта Надя Грицо работи с „Пловдив 2019“ от 2012 година. Досегашният ѝ опит включва работа за германския град Есен и областта Рур, а от 2011-а споделя експертизата си и с други европейски столици на културата.
„Не е необичайно за европейска столица на културата да се избере град, който е туристически известен и прочут. Въпросът не е в това да се покаже, че градът е хубав и културен, а да се подчертае, че един град се нуждае от титлата заради един или друг аспект, важен и значим за общностите, който е бил подценяван или недооценяван и с титлата това дълготрайно може да се коригира“, коментира Грицо.
Основната ни роля като консултанти е не да казваме как да направите нещата, а да посочим митовете, в които вярват хората и да се опитаме да разчупим стереотипите на една страна за собствените ѝ достойнства, да добавим погледа отвън, подчерта Надя Грицо. По думите ѝ, инициативата Европейска столица на културата отваря перспективите, в случая тези, които са доста по-широки от единствено българските:
"Когато започнахме с екипа на Пловдив 2019, точно това беше митът, клишето сред българите. Разбира се, вие си знаете колко е важно това място за културата ви, но хората в Европа не знаят нищо за Пловдив".
Имаме проекти, свързани с новите общности на Пловдив – италианци, украинци, руснаци, испанци, ирландски проект, обясни Гина Кафеджиян, която е част от екипа на фондацията и е работила с екипа на Вроцлав – Европейска столица на културата 2016. Всички проекти, които ще бъдат част от официалната програма, ще бъдат представени минимум двуезично.
Още по темата ще научите от звуковия файл.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,