Литературата. Начин на употреба

всяка събота
от 13.00 до 14.00 часа

Публикации

Фантастичната литература отблизо

Често се случва, когато чуем фантастика, да мислим за онази класическа научна фантастика от автори като Айзък Азимов и Артър Кларк. В последните години обаче в жанра се нарояват и множество поджанрове, които го превръщат в една необятна територия, трудна..

публикувано на 07.02.23 в 09:05

Детската литература между поуката и разговора

Трябва ли детските книги да обслужват конкретни възпитателни цели? Ако да, то възможно ли е дидактичността да вреди на литаратурата?  Кога и как родителите учат през четенето на децата си? Кога и какво можем, кога и какво трябва да обясним на..

публикувано на 06.12.22 в 17:10
Louise Elisabeth Glück

Успешните жени в литературата днес

Успешните жени в литературата днес. Какво е значението на  наградите и с какво допринасят за развитието и популяризирането на  писателките и поетесите в нашето съвремие? Конкретен фокус ще направим през дългоочакваното издание на български  език на..

публикувано на 06.12.22 в 10:10
Снимката е илюстративна

Как се преподава литература днес?

Как се преподава литература днес? Кои са будителите на нашето време, които имат за задача да запалят в учениците любовта към четенето и литературата? Запознават ли се децата със съвременните писатели и книги?  Все още ли най-важният въпрос остава: "Какво..

публикувано на 11.11.22 в 11:40

Детската литература – как една история може да е поучителна, без да е назидателна

Каква детска литература от чуждестранни автори се издава на български език, кое е важното за превода и начина, по който изглеждат книгите, разказва в предаването издателят и преводач Манол Пейков. Преди няколко години той открива за българската..

публикувано на 26.10.22 в 12:22
Лора Ненкова

Съседните страни и племена в огледалото на езика ни

За трудното популяризиране на литературата на съседните ни Балкански държави, за споделените и несподелимите травми на детството и най-близката история, за преживяванията на преводача и навлизането в болезнените реалности на някои художествени текстове...

публикувано на 11.10.22 в 15:57

Коректорски труд или свещената тройка – преводач, редактор и коректор

Често коректорският труд е подценяван, независимо че това е най-важният елемент от книгоиздаването.  За тънкостите на занаята, както и забавни гафове от практиката на коректорите  в " Литературата. Начин на употреба",  разказват коректорът Ива Колева и..

публикувано на 03.08.22 в 12:20

Поезия срещу войната

Творби на 101 автори са включени в антологията "Поезия срещу войната". Книгата съдържа текстове на 80 от вече знаковите, а и по-нови имена в съвременната българска поезия, както и на класически и съвременни украински писатели като Тарас Шевченко, Юрий..

публикувано на 18.07.22 в 11:35

Комикси, графични новели, език и литература

В силните си години от края на 70-те до началото на 90-те години на ХХ век списанията "Дъга" и "Чуден свят" продават над десетмилионни тиражи.  Най-добрите български комиксови поредици са създадени от талантливи художници и сценаристи, които разказват..

публикувано на 11.07.22 в 13:35

Що е "римейк" и има ли го и в литературата

Чуждицата "римейк" не е новост в българския език, но в публичната реч присъства по-често не със специализирани, а с метафорични употреби. Основното значение се отнася към определен вид филми, създадени въз основа на по-ранни, но такива в родното ни кино..

публикувано на 06.06.22 в 10:10