Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Запазена марка Радиотеатър" - "Михал Мишкоед" от Сава Доброплодни или „Зех тъ, Радке, зех тъ!”

Преследва ме странното чувство, че онова дребнаво, затворено и заблатено време, в което живяхме - тоталитаризмът, раждаше въпреки всичко духовни аристократи, колоси на българската култура и изкуство. Понякога дори ми е жал за съвременните млади, техният елит се измерва по сантиметрите силикон или по гигабайтовете памет в лаптопа. Вероятно някога, когато отмине тази вълна, ще се обърнем отново към истинските творци, населявали и новото време, и новия век. Но сега да поговорим за онези, които добиха известност в далечните 70 години на по-миналия век..
Сава Доброплодни създава „Михал Мишкоед” набързо като нагажда за целта гръцка преводна пиеса. Доброплодни я побългарява и създава шедьовър. Така се потвърждава максимата, че гениалните творби често са плод на случайност.
Режисьорът Методи Андонов обаче пристъпва към постановката на същата пиеса напълно наясно с неувяхващия й хумор и за жалост, още по-наясно със закостенелостта, пословичната завистливост и още по-пословичното подлизурство на тогавашните нрави.
Да не говорим, че ролята на глупавия богаташ Михал, когото всички лъжат и грабят, ласкаейки суетата му, сякаш е писана за неповторимия и незабравим Георги Парцалев.
Методи Андонов беше един от култовите творци на нашето време. Ние, студентите от ВИТИЗ, сега НАТФИЗ, десетки пъти гледахме неговите постановки „Суматоха”, „Смъртта на Тарелкин”, „Старчето и стрелата” и „Михал Мишкоед”, насядали по стълбите в салона на Сатирата. Методи беше блестящ творец, своенравен и затворен, подчиняващ се на свои вътрешни закони. Той издигна Сатиричния театър до неповторими висоти. А Михал Мишкоед остана може би най-ярката роля на Георги Парцалев.
В радиопостановката на „Михал Мишкоед” ще чуете и гласовете на Невена Коканова, кинобогинята на онова време, на Иван Андонов, на Стоянка Мутафова и на Георги Калоянчев, все суперзвезди, запазили силното си присъствие и до днес.

петък, 29 януари, от 23.00 часа
По публикацията работи: Майя Динева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22