Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова френска музикално-сценична версия на най-прочутата любовна история в света

Сцена от мюзикъла “Ромео и Жулиета” с участието на Андрю Бевис (Ромео) и Лорна Уонт (Жулиета).
Снимка: Архив
Този петък припомняме един звезден френски мюзикъл от началото на ХХІ век – “Ромео и Жулиета”. Той се появи в началото на 2001 година на сцената на Двореца на спорта в Париж. Авторът на музиката и стиховете – Жерар Пресгурвич, е французин със славяно-еврейски корени, поет и композитор, изявява се предимно в областта на попмузиката. Идея на неговата съпруга Евелин е безсмъртната трагедия да бъде превърната в мюзикъл на френски език. Евелин и Жерар придават на шекспировия шедьовър свой индивидуален отпечатък.
В началото на ХХІ век хората съвсем не са като онези отпреди повече от 400 години. Затова в мюзикъла “Ромео и Жулиета” нещата са различни от познатата схема:
Ромео е по-малко виновен, Жулиета е по-взискателна.
Принцът – повелител на Верона, е благоразумен политик, но страда от мания за величие и прикрива с действията си насладата, която му носи властта.
Бавачката изпитва силна ревност, която крие от майката на Жулиета. Тя не се задоволява с ролята на прислужница и докрай защитава избора на любимката си.
В резултат на събитията отец Лоренцо губи вярата си.
Тибалт разбира, че е длъжен да мрази Монтеки само заради някакви ограничения във възпитанието.
Майките и съпруги – лейди Капулети и лейди Монтеки, се осмеляват да се противопоставят на омразата на мъжете.
Записът, който предлагаме, е на оригиналната лондонска версия и е осъществен през 2003 на английски език. Преводът на стиховете е на Дон Блек – известен сътрудник на сър Андрю Лойд Уебър. Оркестрациите са на Джон Камерън, продуцент е Найджъл Райт. Изпълнителите не са световно известни, но предлагат висококачествен музикален продукт. В ролите участват:
Андрю Бевис и Лорна Уонт – Ромео и Жулиета, Рашид Сабитри – Меркуцио, Мат Демпси – Бенволио, Алексис Джеймс – Тибалт, Сивън Стефан – отец Лоренцо, Дейвид Брадсли – лорд Капулети, Мишел Хуупър – лейди Капулети, Луиз Дейвидсън – лейди Монтеки, Бавачката – Джейн Мак Доналд.

петък, 8 октомври, от 14.00 часа
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вечната любов на Анди Гиб

Съществуват ли определения като "божествени фалцети" или "ангелски фалцети"? О, да, несъмнено! И те прилягат идеално на една личност от историята на световната поп музика, която слага своя уникален отпечатък върху нея. Със същия отличителен белег са надарени и неговите братя от английската фамилия Гиб, съставляващи клана "Би Джийс". Налице е..

публикувано на 16.10.24 в 10:30
 Quarto Chamber Orchestra

Quarto Chamber Orchestra и Йордан Камджалов празнуват рожден ден в зала “България”

20 години ще отбележи на 16 октомври Quarto Chamber Orchestra – един от най-успешните български състави за класическа и съвременна музика, доказал се с изключителни участия на международната сцена.  Рожден ден има и Татяна Тодорова – водач на виолите в Quarto Chamber Orchestra. В същия ден е роден маестро Йордан Камджалов, носител на многобройни..

публикувано на 15.10.24 в 16:55

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 октомври 2024 г.

16 октомври Свири Филхармонията на БиБиСи с диригент Джон Сторгордс. 3.00 часа – Джералд Бари (р.1952), Тапите за уши на Кафка (Kafka’s Earplugs). 3.15 часа – Уилям Уолтън (1902-1983), Концерт за цигулка. Солист: Джеймс Енес (цигулка). 3.46 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Алегро асаи из Соната за цигулка № 3 в До мажор, BWV 1005. Изпълнява..

публикувано на 15.10.24 в 08:05

Интелигентно и атрактивно решение на Вагнеровия "Зигфрид" в Кралския театър "Ла Моне"

Голямата изненада при обявяването на новия сезон на Кралския театър "Ла Моне" през април бе новината, че последните две творби от тетралогията "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер няма да бъдат поставени от режисьора Ромео Кастелучи, който през миналия сезон вече реализира в Брюксел "Рейнско злато" и " Валкюра". Причините за оттеглянето на..

публикувано на 13.10.24 в 08:05

Ричард Тъкър като Алваро в "Силата на съдбата" от Верди

Паметен запис за RCA от 1964 година, който ще си припомним в съботната вечер. Алваро е една от коронните роли на легендарния американски тенор. Една от 29-те, които предизвикват еуфория сред публиката в Метрополитън опера. От дебюта на 25.01.1945 като Енцо в "Джоконда" на Понкиели, до внезапния край на 8януари тридесет години по-късно. В Ню Йорк..

публикувано на 12.10.24 в 08:05