Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмила Чешмеджиева – сцена и екран, комедия и драма, блясък и чар, интелект и хумор

Кадър от филма „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” с участието на Людмила Чешмеджиева (на снимката вдясно).
Снимка: Архив

Людмила Чешмеджиева е много красива, изискана и елегантна дама, добре позната както от музикалната ни сцена, така и от екрана. Във всички случаи тя е човек, който със сигурност знае, че „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” (последният й филм, чиято премиера бе през октомври 2008). 
Родена е на 12 юни 1941 в село Марино до Димитровград. Когато е двегодишна, семейството й се премества в Перник и там преминава детството й. В гимназията пее в хора, играе балет и художествена гимнастика, изучава художествено слово. На 17-годишна възраст кандидатства в Музикалната академия и е приета на първо място. Завършва пеене при Христо Бръмбаров, след това и две години майсторски клас. По това време Светозар Донев я кани в Държавния музикален театър за роля в първия български мюзикъл – „Момичето, което обичах” на Жул Леви.
Още като студентка, едва 19-годишна, е избрана за ролята на Цвета във филма „А бяхме млади” на режисьора Бинка Желязкова по сценарий на Христо Ганев. Премиерата на филма е на 13 март 1961, същата година той е отличен с няколко награди: Златна роза и първа награда за оператора Васил Холиолчев във Варна, Златен медал от Международния кинофестивал в Москва, награда за операторска работа в Прага. През 1964 филмът печели и първа награда на Международния фестивал в Картахена, Колумбия. Най-важното в случая е, че на фестивала „Златна роза” във Варна през 1961 Людмила Чешмеджиева също е отличена – с първа награда за женска роля. Сред останалите й участия в киното са филми като „Крадецът на праскови”, „Късче небе за трима”, „Деца играят вън”, „Хирурзи”, „Войната на таралежите”, „Баш майсторът на море”, „Асистентът” и разбира се, „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”.
Людмила Чешмеджиева е солистка на ДМТ „Стефан Македонски” от 1962 година в продължение на 36 сезона. През 1991-92 е директор и главен художествен ръководител на театъра. Последната й роля от 1999 е Доли Ливай в „Хелоу, Доли!”. Има огромен сценичен репертоар. Сред изключително популярните й партии са Кристъл от „Птицепродавецът” на Целер, Адела от „Прилепът” на Щраус, Щаси и Цилика от „Царицата на чардаша” на Калман, Ми от „Страната на усмивките” на Лехар, Янка от „Българи от старо време” на Карастоянов, Виола и Себастиан от „Дванайсета нощ” на Димитър Вълчев, Мария от „Уестсайдска история” на Бърнстейн, Дороти от „Магьосникът от Оз” на Арлън.
Отличена е с наградата „Златна лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци в България.

По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50