Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Феноменални клавирни изпълнения в "Неделния следобед" на Дьорд Цифра и на Дмитрий Башкиров

На 5 ноември се навършиха 90 години от рождението на Дьорд Цифра – легендарния пианист, наричан “акробат на рояла и виртуоз на педалите”. Фееричната му техника и титаничен темперамент владеят въображението на милиони меломани и до днес. Разбира се, роденият в Будапеща Цифра е най-прочут с бляскавите си записи на виртуозните творби на Ференц Лист. Оставил е и доста регистрации на пиеси от Фредерик Шопен и Роберт Шуман. Известно е например, че великият Алфред Корто се е възхищавал на неговата интерпретация на шумановия “Виенски карнавал”. Но като че ли първото, което изниква в съзнанието на всеки меломан при споменаването на Дьорд Цифра, са недостижимите му клавирни транскрипции, сред които особено място заема “Полетът на бръмбара”.
През изминалата седмица юбилей отпразнува легендарният Дмитрий Башкиров – роден на 1 ноември 1931 в Тбилиси. Един от най-знаменитите в света представители на руската клавирна школа вече осем десетилетия създава сензации. От първата му изява на сцена в Москва в началото на 50-те години, оставила неизличими спомени у знаменития органист Гари Гродберг; през десетилетията, в които е значителна фигура в московския културен живот с многобройни концертни и камерни изяви; през забраната да напуска СССР в началото на 80-те години на ХХ век; а в края на същото десетилетие – триумфална кариера на Запад и цяла плеяда великолепни пианисти, които е вдъхновил вече в качеството си на педагог. През всичките тези 80 години Дмитрий Башкиров не се уморява да свири и да преподава, воден от непоправимо жизнелюбие, младежки ентусиазъм, искрена любов към пианото и постоянен стремеж към съвършенство, съпроводени от великолепно чувство за хумор. Неговият сочен и чист звук, богатството на нюанси и стремежът към максимално адекватен израз на композиторския замисъл намират чудесна демонстрация и в изпълненията на неговите ученици, сред които Дмитрий Алексеев, Николай Демиденко, Аркадий Володос, Борис Блох и не на последно място – българката Пламена Мангова.
Кореспонденции на Мария Клейманс за концерти в най-големите белгийски зали.
В рубриката “Срещи, гласове, съдби” проф. Павел Герджиков припомня името на баритона Никола Смочевски – един от водещите солисти на Софийската опера от втората половина на ХХ век.
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18