Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В памет на Димитър Вълчев

Снимка: архив, БНТ
Всяка година по това време (около 3 юли – рождения ден на композитора Димитър Вълчев), звездният ни екип с удоволствие ви представя поредния носител на Наградата на фондация „Димитър Вълчев” за оригинална театрална музика към премиерна постановка за сезона. Предлагаме ви разговора на изкуствоведа Румяна Каракостова, член на журито на фондацията, с младия композитор Петър Дундаков, отличен за сезона 2011-2012 в категорията театрален спектакъл за възрастни.
И отново в памет на Димитър Вълчев припомняме немаловажния факт, че в края на 1983 година на сцената на НАТФИЗ се появява първата българска рок-опера, реализирана на сцена – със заглавие „Рицарят си ляга рано”. Представлението се явява дипломна работа на режисьора Огнян Купенов, а автор на текста и музиката е един млад художник и студент по архитектура на име Иво Венков, който е племенник на Димитър Вълчев – син на неговата родна сестра. В последните около 25 години Иво Венков живее в САЩ и упражнява професията на архитекта. Продължава обаче да пише и музика – дори сценична, като например серията балетни сюити „По-близо от Килиманджаро” от 2009, събрали изразни средства от класиката, джаза, рока и дори хип-хопа. През 2010 той решава да възобнови спектакъла от 1983 в условията на ултра-модерното студио на друг успешно реализиран в САЩ българин – Владимир Тодоров. Във възкресението на спектакъла участват и българските рокмузиканти Тенко Славов и Огнян Цолов, както и актьорите Никола Стефанов и Михаела Стойкова. Музиката е изцяло преаранжирана, готов е английски превод и анимирано видео-експозе на английски език, както и нова сценография и типажи на героите. Автор на английския текст е Грант Фабиан. Подготвя се и собствен сатиричен новинарски канал – GNN (Good kNight News), както и компютърна игра със съчетание на музика и екшън. В „Звездния експрес” можете да чуете част от интервю с автора на музиката и текста – Иво Венков.
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05