В предаването ще чуете документален запис от концерта на белгийската група „Жълто винаги” (Jaune Toujours) и интервю с основателя и вокалист Пит Марис. На 26 октомври музикантите гостуваха в София в рамките на Седмата белгийска седмица у нас. В клуб „Блендер” на НДК те свириха за българската публика.
Пит Марис предствя своя поглед за развитието на съвременната традиционна музика, за това какво музикалните от Белгия заимстват от българския фолклор. Споделя и своите виждания и усещания за света днес и предлага личната си интерпретация за връзката между музиката и вътрешния свят на човека. Според него стилът, който изпълнява групата, е смес от традиционна и рок музика, малко фюжън и звук на медни духови. Не използват китари и цигулки - така се чувстват по-добре и имат по-добре работещ баланс при свирене, който ги зарежда оптимално. Името “Жълто винаги” е от 20 години, но съставът на групата се мени с течение на времето. Първият им студиен албум излиза през 1998 г., а петият се очаква през пролетта на 2013 г.
Ще останем на северна вълна с датската група за традиционен фолклор “Хабадекук”. Музикантите събират мелодии направо от стари датски изпълнители, но използват и забравени, потънали в прах музикални книги и старинни записи. Повечето от техните пиеси са около 200-годишни, още от времето, когато тези мелодии са се изпълнявали по жътви, сватби или коледни вечери.
През 2009 година „Хабадекук” печели наградата в категорията „фолклорна музика” на Нордическия фестивал за традиционна музика в Саален (Швеция). Така техните изпълнения започват да звучат по всички скандинавски национални радиостанции. Поощрена от този успех, новосформираната група се насочват към още по-задълбочено изследване на традиционната датска музика, още повече изяви пред публика и така се появява първият им албум през пролетта на 2011 г. Цигуларят на „Хабадекук” Кристиан Буге обобщава: На онези, които никога не са слушали датска фолклорна музика, можем да кажем, че тя прилича по чувство на келтската музика, но е с различни мелодии.
сряда, 28 ноември, от 18.30 часа
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg