В предаването ще чуете документален запис от концерта на белгийската група „Жълто винаги” (Jaune Toujours) и интервю с основателя и вокалист Пит Марис. На 26 октомври музикантите гостуваха в София в рамките на Седмата белгийска седмица у нас. В клуб „Блендер” на НДК те свириха за българската публика.
Пит Марис предствя своя поглед за развитието на съвременната традиционна музика, за това какво музикалните от Белгия заимстват от българския фолклор. Споделя и своите виждания и усещания за света днес и предлага личната си интерпретация за връзката между музиката и вътрешния свят на човека. Според него стилът, който изпълнява групата, е смес от традиционна и рок музика, малко фюжън и звук на медни духови. Не използват китари и цигулки - така се чувстват по-добре и имат по-добре работещ баланс при свирене, който ги зарежда оптимално. Името “Жълто винаги” е от 20 години, но съставът на групата се мени с течение на времето. Първият им студиен албум излиза през 1998 г., а петият се очаква през пролетта на 2013 г.
Ще останем на северна вълна с датската група за традиционен фолклор “Хабадекук”. Музикантите събират мелодии направо от стари датски изпълнители, но използват и забравени, потънали в прах музикални книги и старинни записи. Повечето от техните пиеси са около 200-годишни, още от времето, когато тези мелодии са се изпълнявали по жътви, сватби или коледни вечери.
През 2009 година „Хабадекук” печели наградата в категорията „фолклорна музика” на Нордическия фестивал за традиционна музика в Саален (Швеция). Така техните изпълнения започват да звучат по всички скандинавски национални радиостанции. Поощрена от този успех, новосформираната група се насочват към още по-задълбочено изследване на традиционната датска музика, още повече изяви пред публика и така се появява първият им албум през пролетта на 2011 г. Цигуларят на „Хабадекук” Кристиан Буге обобщава: На онези, които никога не са слушали датска фолклорна музика, можем да кажем, че тя прилича по чувство на келтската музика, но е с различни мелодии.
сряда, 28 ноември, от 18.30 часа
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg