Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години от рождението на пианистката Татяна Николаева

На четвърти май се навършват 90 години от рождението на един от най-ярките представители на руската клавирна школа – Татяна Николаева. Това е и поводът неделната музикална вечер на програма „Христо Ботев” да бъде посветена на нея.
Татяна Николаева е родена в град Брянск. Любовта към музиката наследява от майка си, която е професионална пианистка. От нея получава и първите си уроци по пиано. На 20-годишна възраст е приета с конкурс в Централното музикално училище към Московската консерватория, където започва да учи при именития музикант Александър Голденвейзер. Завършва Московската консерватория с две специалности: пиано (през 1946 г.) и композиция (през 1950 г.). Концертната й дейност започва през 1942 година, когато осъществява първия си самостоятелен концерт. Две години по-късно, през 1945 г., печели първа награда на Международния конкурс на името на Александър Скрябин в Москва. Същата година става солист на Московската филхармония. Следва втора награда на Първия световен младежки фестивал в Прага, но знакова за живота й става 1950 г., когато печели първа награда на Международния Бахов конкурс в Лайпциг. В журито тогава е и Дмитрий Шостакович, с когото в последствие стават приятели за цял живот.
Татяна Николаева е осъществила множество концерти както в родината си, така и в Австрия, Швеция, Норвегия, Австралия, Нова Зеландия, Южна Америка, САЩ, Холандия, Финландия, Исландия, Япония… Внушителният й репертоар включва всички клавирни произведения на Йохан Себастиан Бах, 32 сонати за пиано и 5 концерта за пиано и оркестър на Лудвиг ван Бетовен, всички произведения на Дмитрий Шостакович и много творби от Доменико Скарлати, Волфганг Амадеус Моцарт, Франц Шуберт, Фредерик Шопен, Роберт Шуман, Ференц Лист, Сергей Рахманинов, Сергей Прокофиев, Игор Стравински и много други.
Освен блестящ пианист Татяна Николаева е и признат композитор. Тя е автор на 24 концертни етюда за пиано, 2 концерта за пиано и оркестър, соната за пиано, „Полифонична триада” и на още няколко цикъла за пиано, както и на камерни произведения, музика за театър и кино.
Но достатъчно впечатляващ е и списъкът с „неклавирни”, така да се каже, жанрове. Сред тях се открояват: вокалният цикъл „Исландия”, кантатата „Песен на щастието”, Симфония, оркестровата картина „Бородинско поле”, поемата за виолончело и оркестър…
Съществуват данни, че от 1942 до 1993 година Татяна Николаева е осъществила около 3000 концерта, изпълнила е около 1000 произведения на 74 автора. Но освен безспорно великолепен изпълнител и талантлив композитор, тя е и един от най-уважаваните и обичани композитори в Московската консерватория „Пьотр Илич Чайковски”, където започва да преподава още през 1959 година. Възпитала е плеяда пианисти, сред които особено се открояват Николай Лугански и Михаил Петухов, които днес активно концертират в цял свят и също преподават в престижната академия.
В музикалната вечер, посветена на голямата руска пианистка Татяна Николаева ще прозвучат нейни изпълнения на творби от Йохан Себастиан Бах, Лудвиг ван Бетовен, Сергей Рахманинов, Николай Карлович Метнер, Александър Скрябин, Морис Равел и Панчо Владигеров. Също така ще прозвучи и нейно изпълнение на първия й концерт за пиано и оркестър. Записът е от концерт, състоял се в началото на 50-те години на миналия век заедно със Софийската филхармония, под диригентството на Саша Попов.

4 май, от 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Светлост": македонски фрий джаз в Русе и в София

"Светлост" са трима приятели от Скопие, закърмени с музиката на Матс Густафсон , Петер Брьоцман , Кен Вандермарк , Sun Ra Arkestra , Орнет Колман и местната хардкор сцена. Поименно – Дени Омерагич (контрабас, баритонова китара и баскитара), Нинослав Спировски (тенор сакс, кларинет) и Кристиян Новковски (барабани). По покана на..

публикувано на 04.12.24 в 13:49

Ирена Гъделева: Соня Йончева вдъхновява с всеки свой проект

Соня Йончева, призната за една от най-ярките звезди на световната опера, получи престижната награда "Музикант на годината" за 2023 година на Българското национално радио. Отличието се присъжда след национална анкета, организирана от предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Това не е първото голямо признание за оперната прима от БНР –..

обновено на 03.12.24 в 11:25

Епичен метъл маратон: "Файъруинд" и "Мастърплен" в "Джой Стейшън"

Концерт на огнените "Файъруинд" и класиците "Мастърплен" предстои в столичния клуб "Джой Стейшън" на 5 декември. Събитието, по време на което родните фенове на хеви метъла отново ще се срещнат с любимите си групи - но за първи път на една сцена, е начално от източноевропейското турне Masters Of Fire . Очакваме могъща приливна вълна от мелодичен..

обновено на 02.12.24 в 14:04
Акустичната версия на Crime & The City Solution – Саймън Бони, Джошуа Мърфи и Бронуин Адамс.

Crime and Тhe City Solution за първи път в София

Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..

публикувано на 01.12.24 в 14:28

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55