През миналата година Великобритания е платила 30 милиона паунда детски надбавки на семейства, които живеят в други страни от Европейския съюз (ЕС).
Около две трети от тази сума е отишла при роднините на полски мигранти, които работят в Обединеното кралство. Над 13 хиляди полски семейства издържат с тези пари повече от 22 хиляди деца.
На второ място като получател на британски детски надбавки е Ирландската република. Но броят на семействата там, подпомагани от британския данъкоплатец, е десет пъти по-малък – 1 231. Следват Литва, Латвия, Франция и Словакия.
България е на 11 позиция в тази класация. През миналата година 186 български семейства са получили помощи от британската хазна за издръжката на 245 деца.
Даването на детски надбавки на европейци, които работят на Острова, но семействата им са останали в родината, не е незаконно. Според правилата на ЕС социалните осигуровки трябва да се изплащат на територията на цялата организация.
Но данните идват в неудобен момент за партията на премиера Дейвид Камерън. Осезаема част от нейните избиратели вече подкрепят антиимгрантската ЮКИП, която убедително спечели европейските избори миналата седмица.
В опит да си върнат изгубения електорат консерваторите сега обмислят как да ограничат още повече достъпа на мигранти от ЕС до социалната система във Великобритания.
От тази година новопристигналите трябва да чакат три месеца, преди да могат да кандидатстват за помощи. Лондон планира да увеличи този срок, както и да депортира безработните европейци, които нямат реални шансове да си намерят работа.
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg