Основна причина за черния пазар на кръв у нас е, че има малко добороволни кръводарители. Това заявиха от Български алианс за кръводаряване в навечерието на Световния ден на кръводарителя. За втора поредна година в болницата за женско здраве „Надежда“ в столицата се проведе кръводарителска акция. 20% от родилките у нас имат нужда от преливане на кръв вследствие на операции. Затова и тазгодишната кампания на СЗО е насочена към опазването на майчиното здраве. Заместник-председателят на Българския алианс за кръводаряване Драгомир Славев обясни ползата за кръводарителите:
Важно е да се знае, че всеки кръводарител се изследва за тразвесивни инфекции, хепатит Б и С и СПИН, а после тези изследвания се предоставят на кръводарителя. Чрез интернет си изтегля резултатите и по този начин знае, че е здрав и се чувства защитен.
Първите двама доброволци в акцията бяха служители на болницата.
Всеки човек трябва да се замисли дали да не помогне малко на системата. Трябва човек да си изпълнява дълга към обществото. Това спасява живот, така че редно е да се помогне.
Дарената кръв се възстановява като количеството течност от организма в рамките на 48 часа, а като качество - в рамките на няколко дни. По този начин се активизират силите на организма. Така той работи на по-високи обороти и се стимулира имунната система, казват лекарите.
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg