Десетки столичани получиха консултации от алерголози в Световния ден за борба с алергиите, прегледите ще продължат до края на седмицата.
Най-разпространената алергия в България е ринитът. Всеки четвърти страда от това хронично заболяване, казват лекарите. Астмата и хроничната уртикария също са с висока честота. Най-сериозен проблем обаче остава заплащането на алергичните заболявания от Здравната каса и доплащането от пациентите, обяснява доктор Анна Валериева.
За съжаление, единствено астмата е заболяване, за което се поема лечението по Здравната каса. Това е голям проблем, защото хроничният ринит, който е предшественик на астмата, до 40 процента, сравнително скъпо излиза месечното лечение за пациентите и част от тях не могат да го поемат. Друг проблем е хроничната уртикария. Това е една болест, която според данните е болест, която засяга сърцето, но при нея също никакво лечение не се поема от Касата. За нашия стандарт и за българите е трудно да си го поемат като месечно лечение.
Според проф. Васил Димитров, началник на клиниката по алергология и астма, доплащането е допустимо като цена за пациентите.
Не бих казал, че са много скъпи на месечна основа, но не е казано, че те един месец ще се лекуват. Така че за десет дена антихистаминовият препарат е между седем и десет лева.
В шатрата консултации търсят хора с проблеми. Малката Карина има сериозна кашлица, но лекарите не могат да определят от какво. След консултации с алерголозите баща й беше посъветван да заведе детето на пулмолог.
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg